Jest dobrze, a to dopiero początek

Paweł Janas
27-02-2004, 00:00

Spółka zarobiła w 2003 r. blisko 136 mln zł. Ten rok ma być jeszcze lepszy. Wszystko dzięki wzrostowi eksportu rosyjskiej ropy.

Duzi gracze na krajowym rynku paliwowym mają powody do zadowolenia. Do tego grona, poza PKN Orlen i Grupą Lotos, które miały świetne wyniki, dołączyło Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN).

— Zysk netto spółki za 2003 r. wyniósł, według wstępnych szacunków, blisko 136 mln zł wobec 131 mln zł w 2002 r. To najlepszy wynik w historii firmy, a ten rok powinien być jeszcze lepszy — mówi Stanisław Jakubowski, prezes PERN.

Poprawa wyniku netto nie szła jednak w parze ze wzrostem rentowności. Przychody spółki, według wstępnych szacunków, zwiększyły się bowiem o blisko 90 mln zł — do prawie 583 mln zł.

— Odczuliśmy wyraźnie wzrost podatków od nieruchomości oraz cen zakupu energii elektrycznej — tłumaczy szef PERN.

Wzrost przesyłu

Lepsze wyniki to efekt wzrostu przesyłu ropy naftowej z 42 mln ton w 2002 r. do ponad 48 mln ton w ubiegłym. W tym roku firma zamierza przesłać około 50 mln ton.

Stąd oczkiem w głowie zarządu PERN pozostaje budowa trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń od granicy z Białorusią do Płocka. Niestety, w 2003 r. udało się zbudować tylko siedmiokilometrowy odcinek.

— W lipcu straciły ważność dotychczasowe plany zagospodarowania przestrzennego. Zanim gminy uchwalą nowe i będziemy mogli ustalić trasę, upłynie trochę czasu — wyjaśnia Stanisław Jakubowski.

Zahamowanie prac przy trzeciej nitce spowodowało też, że zamiast planowanych 500 mln zł na inwestycje, modernizacje i remonty wydano jedynie 311 mln zł. Prezes Jakubowski podkreśla, że w tym roku firma planuje wydatki na poziomie zbliżonym do zakładanych pierwotnie na 2003 r.

Nadrabianie zaległości

— Chcemy nadrobić opóźnienia przy budowie trzeciej nitki rurociągu. Już niedługo zakończymy budowę dwóch zbiorników w Adamowie i dwóch w Płocku, dalej będziemy też kłaść kable światłowodowe — wylicza prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Jest dobrze, a to dopiero początek