Jest sposób na tańsze polisy, ale kierowcy go nie chcą

55 proc. polskich kierowców nie jest zainteresowanych monitoringiem własnej jazdy w zamian za niższą cenę polisy OC – wynika z badania UFG.

W Europie Zachodniej, gdzie ceny ubezpieczeń komunikacyjnych są na znacznie wyższym poziomie niż w Polsce, coraz większą popularność wśród kierowców zdobywa telematyka. Za tym pojęciem kryje się monitorowanie przez ubezpieczycieli stylu jazdy ich klientów. Jeśli poruszają się po drodze płynnie, to mogą liczyć na zniżki przy zakupie ubezpieczeń komunikacyjnych. 

Bloomberg

Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny (UFG) postanowił zapytać polskich kierowców, czy są zainteresowani takim sposobem obniżenia wydatków na zakup ubezpieczenia. Okazuje się, że mimo bardzo głośnego narzekania na szybko rosnące ceny polis, większość polskich kierowców nie chce, by ktoś kontrolował, jak oni poruszają się po drodze. Negatywnej odpowiedzi udzieliło ponad 55 proc. zapytanych przez UFG kierowców. Natomiast nieco poniżej 40 proc. nie ma nic przeciwko, by ubezpieczyciel podglądał ich styl jazdy w zamian za możliwość tańszego zakupu ubezpieczenia OC. 

Według UFG, najchętniej z takiej możliwość korzystaliby młodzi kierowcy. Z wiekiem rośnie sprzeciw badanych wobec rozwiązań telematycznych. Co ciekawe, polscy kierowcy mocno się cenią i domagają się wysokiej bonifikat w zamian za telematykę. Ponad 40 proc. zapytanych przez UFG, deklaruje, że cena ma spaść co najmniej o połowę, a zaledwie 3 proc. deklaruje zainteresowanie telematyką przy 20-proc. zniżce.

- Wyniki badań są dość optymistyczne, gdyż pokazują, że osoby młode są otwarte na nowe technologie. Nie mają obiekcji przed ujawnieniem ubezpieczycielowi swojego stylu jazdy. Monitoring stylu jazdy wpływa bowiem na poprawę bezpieczeństwa, oczywiście pod warunkiem, że te deklaracje z badania utrzymane zostaną w rzeczywistości - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. 

Nad wprowadzeniem pierwszych produktów ubezpieczeniowych powiązanych z rozwiązaniami telematycznymi pracuje obecnie Link4. Mają one trafić do oferty ubezpieczyciela już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Także PZU przygląda się możliwości zastosowania tej technologii. Natomiast, na początku roku Benefia udostępniła we współpracy z aplikacją Yanosik możliwość zdobywania punktów za bezpieczną jazdę, które można wymienić na zniżkę przy zakupie polisy OC. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane