Jest trzech chętnych do informatyzacji PZU

Łukasz Świerżewski
opublikowano: 09-11-2001, 00:00

Wart ponad 1 mld zł kontrakt na informatyzację majątkowego PZU czeka na rozstrzygnięcie. Według nieoficjalnych informacji, oferty złożyły: amerykański koncern Computer Sciences Corporation, brytyjski Sherwood oraz konsorcjum TIA i Accenture.

Jednym z najważniejszych przedsięwzięć unowocześniających PZU ma być kompleksowa informatyzacja towarzystwa. Przetarg na przeprowadzenie wartej ponad 1 mld zł operacji został już rozpisany. Podstawowym wymaganiem stawianym przez PZU jest zgodność przyszłego systemu informatycznego z rozwiązaniami funkcjonującymi w grupie Eureko. Polskie firmy nie są więc w stanie wykonać same tego kontraktu. W rezultacie — według nieoficjalnych informacji — oferty złożyły na razie amerykański koncern Computer Sciences Corporation, sklasyfikowany na 200 miejscu Fortune 500 gigant z przychodami ponad 9 mld USD rocznie, brytyjska firma Sherwood (partner Microsoft Great Plains) oraz konsorcjum niemieckiej TIA z firmą konsultingową Accenture.

Polskim firmom informatycznym pozostaje współpraca z zagranicznymi oferentami, na przykład w roli integratorów systemu. Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, zabiegi wokół nich rozpoczęły już największe spółki na naszym rynku: Prokom, Softbank i Computerland. Skala kontraktu jest bowiem tak duża, że prace przy wprowadzaniu systemu i późniejszej jego obsłudze zapewnią zwycięzcom długoterminowe, stałe przychody.

W związku z planami utworzenia z grupy PZU holdingu będą one rozłożone na lata, ponieważ system informatyczny PZU będzie musiał w przyszłości zostać zintegrowany z wprowadzanym właśnie w PZU Życie. Przetarg na system finansowo-księgowy w PZU Życie został rozstrzygnięty — po ponad roku przymiarek i testów — jesienią 2000 roku. Realizuje go firma Oracle, a wdrożenie ma zostać zakończone w tym roku.

Informacje na temat terminu rozstrzygnięcia przetargu w majątkowym PZU są sprzeczne. Jedne źródła twierdzą, że ma on być zakończony w najbliższych tygodniach. Na rynku informatycznym panuje jednak przekonanie, że nie nastąpi to na pewno w tym roku. Powodem zwłoki mają być ewentualne zmiany w składzie zarządu towarzystwa po przejęciu pełnej kontroli nad spółką przez Eureko. Drugim powodem mogą być spory wewnątrz PZU o to, kto i z kim powinien tworzyć system informatyczny.

— W ostatnich dniach Portugalczycy ze zdziwieniem dowiedzieli się, że jedna ze startujących w przetargu firm chce, aby integratorem systemu był Computerland. Dla nich jest to kuriozalne, ponieważ przez prawie półtora roku walczyli ze spółką Agent Transferowy (której współwłaścicielem był Computerland) i Grzegorzem Wieczerzakiem, którzy skutecznie uniemożliwiali im i Skarbowi Państwa kontrolę nad PZU — twierdzi osoba związana z PZU i inwestorem.

Według nieoficjalnych informacji, Computerland ma jednak zwolenników w grupie PZU, m.in. właśnie w spółce Agent Transferowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest trzech chętnych do informatyzacji PZU