Jest umowa na budowę drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca

PAP
20-07-2010, 16:53

Umowa na budowę odcinka drogi ekspresowej S69 z Bielska-Białej do Żywca została zawarta we wtorek - poinformowała Dorota Marzyńska ze śląskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 15,5-km droga powstanie do listopada 2012 roku.

Budową zajmie się wyłonione w przetargu konsorcjum złożone z Polimeksu-Mostostalu, jako lidera, a także Zakładu Robót Mostowych Mostmar i słowackiej firmy Doprastav. Marzyńska poinformowała, że koszt budowy wyniesie ponad 788,1 mln zł. Współfinansowany będzie z funduszy Unii Europejskiej.

Odcinek drogi od węzła w bielskiej dzielnicy Mikuszowice do Żywca zaprojektowało konsorcjum firm: Transprojekt Warszawa oraz Trakt Katowice. Dwujezdniowa droga przebiegnie przez teren gmin Wilkowice, Buczkowice i Łodygowic, a także miast Bielsko-Biała i Żywiec. Projektanci przewidzieli cztery węzły komunikacyjne, by z każdej z gmin można było włączyć się do ruchu.

"Kontrakt obejmuje także budowę 25 obiektów inżynierskich: mostów, estakad, wiaduktów i kładek. Najbardziej imponująca rozmiarami będzie estakada w Rybarzowicach, której długość sięgnie 1,2 tysiąca metrów. Wybudowanych zostanie łącznie 19 km ekranów akustycznych, urządzenia do oczyszczania wód opadowych. Droga zostanie ogrodzona siatką zabezpieczającą przed wtargnięciem dzikich zwierząt" - powiedziała Marzyńska.

Budowa S69 jest elementem VI Paneuropejskiego Korytarza Transportowego. Wiedzie na południe województwa śląskiego i dalej na Słowację oraz południe Europy. Realizowana jest w trzech etapach. Pierwszy, z Żywca do Zwardonia, rozpoczął się w 2002 roku i zakończył w minionym. Drugi obejmuje wschodnią obwodnicę Bielska-Białej oraz szlak do Żywca. Trzeci etap to obejście Węgierskiej Górki, które zostanie zrealizowane w latach 2011-2013

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Jest umowa na budowę drogi S69 z Bielska-Białej do Żywca