Jeszcze są pieniądze na dotacje

Urszula Zalewska
opublikowano: 21-03-2005, 00:00

Kwiecień i czerwiec — to ważne miesiące

dla małych i średnich przedsiębiorców, którzy myślą o dotacjach ze środków Phare 2002.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ustaliła nowe terminy składania wniosków o dofinansowanie z trzech programów Phare 2002. Chodzi o Program Rozwoju Przedsiębiorstw (PRP), Program Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych (PRPE) oraz Program Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw (TIP). Przewidziano 3 dodatkowe rundy: do 1 kwietnia, 22 kwietnia i do 6 czerwca.

Środki z Programu Rozwoju Przedsiębiorstw Eksportowych przeznaczono zarówno dla firm aktywnych na rynkach zagranicznych, jak i tych, które dopiero zamierzają na nie wejść. Pieniądze pomogą sfinansować usługi doradcze związane z eksportem, m.in. badania rynku, opracowanie planów sprzedaży, ocena konkurencyjności przedsiębiorstwa na nowym rynku. Także udział w targach i wystawach może być częściowo finansowany ze środków tego programu.

Z kolei Program Rozwoju Przedsiębiorstw ułatwia planowanie i przygotowanie inwestycji. Refundacji podlegają koszty analiz rynkowych, przygotowania biznesplanów inwestycji i innych dokumentów. Niestety, na tę dotację nie mogą liczyć przedsiębiorcy z województwa małopolskiego i podkarpackiego. Tam budżety programu zostały wyczerpane.

Ostatni program — Technologie Informatyczne dla Przedsiębiorstw — pomaga w zaprojektowaniu i wdrożeniu rozwiązań informatycznych. Dofinansowanie obejmuje prace doradcze i konsultacyjne. Co ważne, refundacji nie podlega zakup sprzętu komputerowego i licencji. Z powodu wyczerpania środków dodatkowe rundy aplikacyjne nie zostaną przeprowadzone w województwach: dolnośląskim i pomorskim.

Łącznie, w ramach trzech programów do wykorzystania jest ponad 1,8 mln EUR, z czego lwia część przypada na Program Rozwoju Przedsiębiorstw — 1,16 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu