JPK_VAT odkładany na ostatnią chwilę

opublikowano: 14-02-2018, 22:00

Mikroprzedsiębiorcy badani przez e-file boją się kar finansowych za nieprawidłowe wywiązanie się z nowego obowiązku.

Część mikrofirm — aczkolwiek niewiele — już wywiązuje się z nowej dla nich powinności składania fiskusowi drogą elektroniczną ewidencji zakupu i sprzedaży prowadzonej dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług (VAT). Termin na ich przesłanie w formacie JPK_VAT upływa pod koniec lutego, a dotyczy danych o transakcjach za styczeń. W badaniu przeprowadzonym na zlecenie firmy e-file 14 proc. ankietowanych przyznało, że już przesłali Ministerstwu Finansów (MF) swoje pierwsze jednolite pliki kontrolne z danymi z ewidencji VAT. 34 proc. deklaruje, że ma je przygotowane do wysłania.

Jednak ponad połowa badanych (51 proc.) nadal nie jest gotowa, z czego 14 proc. nie podjęło żadnych kroków, by sprostać nowemu obowiązkowi. Na przyczyny takiej sytuacji może wskazywać m.in. fakt, że jeden na dziesięciu przepytanych przedsiębiorców nie wie nic na temat rozliczeń w postaci JPK_VAT. — Na pewno lepiej poinformowani są przedsiębiorcy, którzy zatrudniają do dziewięciu pracowników. 29 proc. badanych z tej grupy deklaruje bardzo dobrą znajomość obowiązków związanych z JPK. Zdecydowanie gorzej wypadają osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Jedynie 9,5 proc. twierdzi, że świetnie się w tym orientuje — mówi Magdalena Mielcarska, szefowa działu obsługi klienta z firmy e-file. W jej ocenie nowy obowiązek może okazać się najtrudniejszy właśnie dla najmniejszych przedsiębiorców. To nie dziwi, ponieważ niektórzy z prowadzących jednoosobową działalność nie mają nawet komputera ani podstawowej wiedzy księgowej. Ponad połowa badanych (53,8 proc.) odczuwa strach przed pierwszą wysyłką JPK_VAT — największy ci, którzy rozliczają się samodzielnie.

Co trzeci respondent obawia się, że nie będzie miał odpowiedniego wsparcia w przypadku problemów z wypełnieniem i wysyłką pliku. Co czwarty spodziewa się potencjalnych kosztów dodatkowych. Natomiast dla 15,5 proc. przedsiębiorców problematyczny wydaje się e-podpis. Jednak najwięcej mikrofirm, bo 44 proc., boi się kary finansowej. Za niezłożenie dokumentu lub popełnienie w nim błędów na przedsiębiorcę mogą zostać nałożone grzywny i mandaty. Przewidziane sankcje wynoszą od 210 zł do 42 tys. zł w przypadku wykroczenia.

— Nie warto czekać ze złożeniem JPK_VAT do ostatniej chwili. Trzeba też pamiętać, że w tym samym terminie przypada również obowiązek wysyłki e-deklaracji VAT-7, a do końca lutego muszą być sporządzone przez firmy PIT-11, czyli informacje dla ich pracowników o uzyskanych zarobkach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Tak intensywna wysyłka może spowodować problemy z łączeniem się z serwerami Ministerstwa Finansów i znacznie utrudnić terminowe złożenie JPK — zwraca uwagę Magdalena Mielcarska.

Mimo obaw związanych z wysyłką plików podatnicy nie postrzegają tego obowiązku wyłącznie źle. 42,7 proc. badanych uważa, że ta forma przekazywania danych to krok w stronę bardziej nowoczesnych kontaktów ze skarbówką. Ta ostatnia ze swojej strony stara się wyjść naprzeciw mikroprzedsiębiorcom i np. od wczoraj organizuje specjalne dyżury związane z JPK_VAT. Będą one trwały do 23 lutego. Dyżury te odbywają się w urzędach skarbowych. Eksperci wyjaśniają m.in., jak podatnicy mogą skorzystać z aplikacji e-mikrofirma (pomocnej w stworzeniu plików i ich wysłaniu), udostępnionej przez resort finansów. Podpowiadają też, jak założyć Profil Zaufany (eGO), czyli bezpieczne i bezpłatne narzędzie, które umożliwia elektroniczny kontakt z administracją publiczną i załatwienie wielu spraw online, w tym autoryzację plików JPK_VAT. © Ⓟ

WAŻNA DATA

26.02

Tego dnia upływa termin na przesłanie fiskusowi w formacie JPK_VAT ewidencji zakupu i sprzedaży prowadzonej dla potrzeb rozliczeń podatku od towarów i usług za styczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu