Czytasz dzięki

JPMorgan Chase: Nowy kryzys nadejdzie w 2020 r.

Do tego czasu należy przeważać amerykańskie akcje oraz grać pod umocnienie dolara i franka, twierdzi Joyce Chang z banku JPMorgan Chase.

Zobacz więcej

Reuters/Forum

W drugim kwartale amerykański wzrost osiągnął cykliczny szczyt, sięgając 4,2 proc., w przyszłym roku spowolni do 2,5 proc., a w 2020 r. możliwa jest globalna recesja. To prognozy Joyce Chang, szefowej działu analiz w JPMorgan Chase, z którą rozmawiała telewizja Bloomberg. Jej zdaniem wyraźnego niekorzystnego wpływu, poza pewnym osłabieniem nastrojów, na USA nie powinno mieć prawdopodobne dalsze utrzymywanie się napięć handlowych między Waszyngtonem a Pekinem. Pomagać amerykańskiej gospodarce i rynkowi akcji powinny tymczasem nadal efekty stymulacji fiskalnej, repatriacja kapitału przez amerykańskie korporacje oraz rekordowy skup akcji własnych przez przedsiębiorstwa.

- Wszelkie modele cyklu koniunkturalnego, w tym nasz, pokazują wzrost ryzyka globalnej recesji w 2020 r. z obecnie notowanych 17 proc. do około 50 proc. To wynika ze wzrostu deficytu budżetowego, wejścia dynamiki PKB w tendencję spadkową, niskiego bezrobocia i związanej z nim presji na wzrost płac, która przełoży się na spadek zyskowności spółek, a także z siły dolara – ocenia specjalistka.

Te czynniki zaczną być widoczne w ciągu dwóch lat, jednak jeszcze w ciągu najbliższych kwartałów gospodarka będzie miała całkiem dobre podstawy, twierdzi Joyce Chang. Według jej modelu późniejsza globalna recesja może oznaczać spadek S&P500 o 20 proc. oraz przecenę akcji z rynków wschodzących nawet o blisko połowę. Stymulacja gospodarki pozwoli Chinom na ustabilizowanie wzrostu w średnim terminie, jednak już nie na odbicie, a jednocześnie wiele będzie zależało od napięć handlowych, zapowiada specjalistka. W obecnych warunkach JPMorgan Chase przeważa akcje z rynku amerykańskiego oraz obstawia umocnienie walut używanych przez inwestorów jako źródło finansowania – dolara i franka szwajcarskiego.

- Perspektywy wyników spółek z Wall Street są bardzo dobre, a wzrost w USA jest nadal solidny. Zajęliśmy jednak także kilka kontrariańskich pozycji nastawionych na odbicie na niektórych wschodzących rynkach akcji. Argentyna jest poza indeksem rynków wschodzących, a Turcja ma w nim zaledwie 1-procentowy udział – tłumaczy Joyce Chang, szefowa działu analiz w JPMorgan Chase.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane