JPMorgan: Inwestorzy zapłacą za błąd Trumpa

Prezydent Donald Trump może przeceniać siłę amerykańskiej gospodarki, a to może pchnąć go do brzemiennych w skutkach dla globalnych rynków decyzji.

Dotychczasowa odporność amerykańskiej gospodarki oraz giełdy nowojorskiej między innymi na napięcia handlowe może sprawić, że Donald Trump popełni poważny błąd, ostrzegają w nocie do klientów stratedzy banku JPMorgan. Jego wiara w siłę gospodarki i rynków może stać się tak wielka, że zaostrzy on kurs na wszystkich frontach – od kwestii handlowych aż po problem Iranu. Specjaliści instytucji ostrzegli przed wzrostem cen ropy brent do 90 USD za baryłkę, a to w dużej części za sprawą obaw, że nałożenie sankcji na Iran będzie oznaczało większy od wcześniejszych prognoz spadek popytu na surowiec z tego kraju. Jednocześnie zaostrzenie wojny handlowej z Chinami może oznaczać spowolnienie wzrostu w Państwie Środka, w wyniku czego ucierpiałyby zarówno surowce, jak i giełda nowojorska.

„Nałożenie na całość importu z Chin 25-procentowych ceł oznaczałoby spadek prognozowanej na przyszły rok dynamiki zysków spółek z Wall Street z 10 proc. do 5 proc. Nawet zakładając utrzymanie się wskaźnika cena/zysk na poziomie 17, oznaczałoby to koniec hossy, o ile nie pojawią się jakieś nowe czynniki” – piszą stratedzy JPMorgana.

Według nich zaostrzenie stanowiska Donalda Trumpa może wpłynąć także na negocjacje w sprawie przemysłu motoryzacyjnego oraz układu Nafta. Tymczasem napięcia handlowe mogą przełożyć się na spadek zaufania do gospodarki, zaburzenia w łańcuchach dostaw oraz pogorszenie warunków finansowania, wynika z raportu. Czynniki ryzyka obejmują także słabości niektórych rynków wschodzących oraz możliwe zbliżanie się Fedu do końca cyklu podwyżek stóp.

„Trzeba postawić sobie pytanie, czy stoimy u progu większej kilkumiesięcznej fali zwyżek, czy też tylko kilkutygodniowego wahnięcia. Więcej specjalistów przychyla się do tej drugiej opcji” – zauważają stratedzy JPMorgana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy