JSW w górę, bo sąd zakazał strajku

Wahania kursu to ostatnio chleb powszedni dla akcjonariuszy Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW).

Wczoraj kurs zyskiwał nawet 6 proc. Podbiły go informacje o postanowieniu gliwickiego sądu, który udzielił JSW tzw. zabezpieczenia. W praktyce oznacza to, że sąd zakazał związkom zawodowym działań, które przynoszą spółce szkodę.

„Mówiąc wprost, postanowienie sądu zakazuje prowadzenia strajku, który jest nielegalny” — komentuje spółka. Strajk w JSW trwa już 16 dni, co oznacza, że kopalnie stoją, a klienci — głównie koksownie — nie otrzymują zamówionego surowca. Dzienny koszt strajku zarząd szacuje na ok. 27 mln zł.

Strajk jest odpowiedzią na plan oszczędnościowy ogłoszony przez zarząd JSW, zakładający m.in. wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy i uzależnienie wypłaty czternastki od wyników firmy. Związki domagają się przede wszystkim odwołania prezesa i od tego uzależniają zgodę na cięcia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu