Juan może stracić kolejne 10 proc.

opublikowano: 29-11-2018, 10:52

Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Chinami wydaje się pogarszać, co może skutkować pierwszym od dziesięciu lat spadkiem wyceny juana względem dolara do powyżej 7, prognozuje BNY Mellon Investment Management.

Zarządzający funduszem nie są optymistami jeśli chodzi o szybkie rozwiązanie handlowego sporu, podczas zebraniu grupy G20, na którym prezydent USA Donald Trump ma spotykać się ze swoim chińskim odpowiednikiem. 

Juany, dolary
Zobacz więcej

Juany, dolary fot. Bloomberg

Nie wykluczamy, iż podczas tete-a-tete może dojść do jakiegoś porozumienia, ale jest mało prawdopodobne, aby rozwiązało ono długoterminowe napięcia geopolityczne między tymi dwoma krajami – ocenia Shamik Dhar, główny ekonomista w firmie zarządzającej aktywami o wartości 1,8 bln USD.

Naturalną reakcją będzie to, że renminbi spadnie w odpowiedzi na wyższe taryfy, a to oznacza początkową 5- do 10 proc. deprecjację. 

Napięcia handlowe będą z czasem się nasilać. Presja na spadek juana trwa i będzie kontynuowana – dodał Dhar.

Juan stracił już około 10 procent od swojego najwyższego poziomu w 2018 roku, w związku z obawą, że rosnące taryfy nałożone przez amerykańską administrację zaszkodzą chińskiej gospodarce. Kolejne 10 procent spadku z poziomu czwartkowego minimum na poziomie 6,9401 spowodowałoby, że waluta przekroczyłaby 7,7 za dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu