Jubileusz lat ratownictwa górniczego w Polsce

opublikowano: 21-09-2017, 22:00

Szkolenia i działania prewencyjne, akcje ratownicze — to tylko część zadań ratownictwa górniczego, obchodzącego 110-lecie na ziemiach polskich.

Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii, przypomniał 18 września podczas debaty górniczej w Bytomiu, że pierwsza stacja ratownictwa górniczego na ziemiach polskich powstała w 1907 r. i była pierwszą w tej części świata. Organizatorem debaty, będącej częścią obchodów rocznicy 110-lecia zorganizowanego ratownictwa górniczego, była Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego (CSRG). Należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, a od niedawna jest także przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym.

NIE TYLKO UDZIAŁ W AKCJACH:
NIE TYLKO UDZIAŁ W AKCJACH:
W Polsce pracuje około 4,9 tys. ratowników górniczych. Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji.
[FOT. ARC]

System ratownictwa górniczego w Polsce tworzą CSRG, okręgowe stacje w Bytomiu, Zabrzu, Jaworznie i Wodzisławiu Śląskim oraz ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek (m.in. nurków i ratowników z psami) w Polsce jest około 4,9 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych — wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.

Prezes CSRG Piotr Buchwald podkreślił, że współczesne ratownictwo górnicze to nie tylko udział w akcjach, ale przede wszystkim profilaktyka zmniejszająca podziemne zagrożenia (pożarowe i wodne) oraz szkolenia. Równie ważne jest wdrażanie nowoczesnych rozwiązań i technologii, służących ratownikom i górnikom.

Na nowy sprzęt dla ratowników stacja przeznaczy w tym roku 14 mln zł. To m.in. specjalistyczne kamery do penetracji np. miejsc objętych podziemnym zawałem, kamery monitorujące stan górniczych szybów, nowe aparaty robocze dla zastępów ratowniczych czy precyzyjne urządzenia do analizy składu powietrza w kopalniach.

Wśród nowości wprowadzanych do praktyki górniczej są m.in. nowy system łączności oraz bielizna z systemem wentylacji i odzież chłodząca, która zapobiega przegrzaniu organizmu. System bezprzewodowej łączności umożliwia stały kontakt głosowy w dwóch kierunkach jednocześnie, m.in. podczas akcji w podziemnych wyrobiskach. Pozwala na lokalizację ratowników oraz monitorowanie wybranych parametrów życiowych, przekazując informację np. o częstości akcjiserca. CSRG uczestniczyła w konsorcjach badawczych, które opracowały nowe rozwiązania.

CSRG bierze udział razem z Politechniką Śląską w projekcie naukowo-badawczym Telerescuer, w którym firmy i instytucje z Polski, Czech i Hiszpanii pracują nad stworzeniem kopalnianego robota do zadań specjalnych. Urządzenie ma służyć do penetracji zagrożonych rejonów kopalń, gdzie nie mogą wejść ratownicy. Robot ma przekazać z takich rejonów obraz i mierzyć skład atmosfery. Z początkiem lipca 2017 r. weszły w życie przepisy, które precyzują zasady prowadzenia akcji w kopalniach.

Nowością jest, by jeden z pięciu członków zastępu ratowniczego był jednocześnie ratownikiem z umiejętnościami udzielania pomocy medycznej. W przyszłym roku ubędzie okręgowa stacja w Bytomiu, wzmocniona zostanie natomiast centralna stacja w tym mieście. W przyszłości zawodowe ratownictwo może mieć nową jednostkę w lubelskim zagłębiu węglowym. Powstanie też nowe centrum szkoleniowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane