Jupiter czeka z zakupami

Kamil Zatoński
opublikowano: 30-01-2007, 00:00

Kurs NFI Jupiter zdołał już odrobić część strat, poniesionych po informacji o fiasku fuzji JW Construction i Energopolu Południe. Od dna na poziomie 2,85 zł, zanotowanego na ostatniej przedświątecznej sesji, akcje funduszu zdrożały mniej więcej o jedną czwartą. Jeszcze dwa miesiące temu płacono za nie ponad 5 zł. Na razie o takich poziomach trzeba jednak zapomnieć.

Fundusz posiada ponad 1 mln akcji Energopolu, stanowiących 47 proc. kapitału zakładowego i 25 proc. głosów na WZA. To główne aktywa Jupitera, nic więc dziwnego, że zachowanie kursu sosnowieckiej spółki znajduje bezpośrednie przełożenie na wycenę papierów dawnego 3NFI. W raporcie za trzeci kwartał 2006 r. wspomniany pakiet zaksięgowano po kursie 31,14 zł, co dało łączną wartość 32,4 mln zł. Na koniec roku jego wartość wzrosła o 29 mln zł, a przy obecnym kursie można go wycenić na z górą 100 mln zł. To około 2 zł na akcję Jupitera.

Nadzieja (jak się później okazało — płonna) na połączenie Energopolu z warszawskim deweloperem i zapowiedź wzięcia udziału w emisji z prawem poboru zepchnęła najwyraźniej na drugi plan inne zamiary funduszu. A warto pamiętać, że w kwietniu ubiegłego roku zarząd Jupitera przedstawił inwestorom strategię zakładającą uzyskanie ponadprzeciętnej stopy zwrotu z aktywów w horyzoncie 3 do 5 lat. Pierwszym krokiem miało być upłynnienie dotychczasowego portfela inwestycyjnego, a także zbudowanie w perspektywie 1-2 lat nowego portfela, złożonego z maksymalnie 10 silnie wzrostowych spółek o umiarkowanej kapitalizacji (po kilkanaście-kilkadziesiąt mln zł).

W kwietniu, komentując strategię Jupitera, „PB” zwracał uwagę, że ze względu na hossę na rynku kapitałowym funduszowi może być trudno tanio kupić ciekawe spółki. Być może tu należy szukać przyczyny utrzymywania większości zgromadzonego kapitału w gotówce lub powrotu do starych tematów inwestycyjnych, jakim było dokupienie we wrześniu niewielkiego pakietu w Nowej Gali (Jupiter ma łącznie ponad 2,5 mln akcji firmy). Janusz Koczyk, prezes Jupitera, w tym samym czasie zgłaszał zamiar zaangażowania w przedsięwzięcia deweloperskie, zakup bliżej nieokreślonych spółek produkcyjnych i z branży finansowej. Już czas na konkrety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane