JUST otwiera konflikt

opublikowano: 25-04-2018, 22:00

Żydowskie kancelarie prawne w USA tylko czekają, aż nowa ustawa wejdzie w życie.

To kalendarzowy przypadek, ale akurat w okresie polsko-amerykańskiego ożywienia — którego elementem jest m.in. odbywający się dzisiaj dwustronny szczyt gospodarczy — Izba Reprezentantów Kongresu USA przyjęła przez aklamację tzw. ustawę S.447 (od numeru druku senackiego), czyli JUST — Justice for Uncompensated Survivors Today (sprawiedliwość dla ocalonych pozostających bez zadośćuczynienia). Rzecz jasna dotyczy ona nie tylko Rzeczypospolitej Polskiej, lecz 46 państw, w których istniało jakieś mienie ofiar Holokaustu. Senat uchwalił swój projekt w grudniu 2017 r., zatem JUST Act czeka już tylko na oczywisty podpis prezydenta Donalda Trumpa.

Parlament Europejski stanowi znaczną część polskiego prawa na podstawie traktatu, Kongres USA żąda podobnych uprawnień na podstawie chciejstwa.
Zobacz więcej

Parlament Europejski stanowi znaczną część polskiego prawa na podstawie traktatu, Kongres USA żąda podobnych uprawnień na podstawie chciejstwa. fot REUTERS-Jim Bourg

Rząd PiS naiwnie trzyma się optymistycznej wersji, że ustawa realnie nie powoduje żadnych skutków prawnych. Zwraca uwagę na jej deklaratywny, symboliczny charakter. Jednak między wierszami uspokajania społeczeństwa przebija się niepokój o budzące zastrzeżenia szczegóły. Zwłaszcza że amerykańscy senatorowie w liście do premiera Mateusza Morawieckiego zaapelowali o przyjęcie w Polsce ustawy reprywatyzacyjnej „sprawiedliwej wobec polskich Żydów, którzy przeżyli Holokaust i ich rodzin”. Jak uczy historia III RP, kolejne ekipy trzymające władzę, w tym oczywiście i obecna tzw. dobra zmiana, nie umieją sobie poradzić z uczciwą ustawą reprywatyzacyjną — a tu otrzymujemy od Wielkiego Brata zza oceanu instrukcję ze wskazaniem na konkretną grupę beneficjentów. Notabene powstające u nas przez lata kolejne projekty reprywatyzacyjne zdecydowanie preferują pokrzywdzonych obywateli fizycznie mieszkających w Polsce.

Brak bezpośredniego przełożenia JUST Act na wyroki sądowe jest bardzo złudny. Żydowskie kancelarie prawne w USA tylko czekają, aż ustawa wejdzie w życie. Z punktu widzenia polskiego porządku prawnego szczególnie niepokojąca jest kategoria tzw. własności bezspadkowej. Użycie jej w ustawie umożliwia organizacjom żydowskim niemającym jakiegokolwiek bezpośredniego związku z ofiarami zagłady przypisywanie sobie prawa do… ich mienia. Tymczasem w Polsce, podobnie jak w wielu europejskich krajach, wobec braku legalnych spadkobierców prawo przewiduje przejęcie mienia spadkowego przez skarb danego państwa. Stąd generalny wniosek zapisany w tytule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu