Juszczenko: Ratujmy Ukrainę przed katastrofą

PAP
opublikowano: 30-01-2009, 21:48

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zaapelował w piątek do rządu premier Julii Tymoszenko, parlamentu i  społeczeństwa o ratowanie gospodarki narodowej.

"System finansowy jest całkowicie rozchwiany. Z powodu braku środków świadomie niszczone są instytucje państwowe (...). Wszystko to może zakończyć się katastrofą społeczną" - oświadczył prezydent w wystąpieniu telewizyjnym.

Przemówienie Juszczenki jego służby prasowe zapowiedziały jako "pilne orędzie do narodu". Zostało ono wyemitowane przez wszystkie ukraińskie kanały telewizyjne.

"Rodacy! Apeluję o wzmocnienie nacisków na rząd i większość parlamentarną, by potok kłamstw, fałszu i plotek (ze strony rządu i większości w parlamencie - PAP) został niezwłocznie wstrzymany na rzecz natychmiastowych działań skierowanych na ratowanie gospodarki narodowej" - mówił prezydent.

Juszczenko wyraził zaniepokojenie rażącym spadkiem ukraińskiej produkcji przemysłowej oraz odsyłaniem pracowników na długotrwałe urlopy.

Wspomniał, że premier Tymoszenko zawarła niekorzystne dla państwa umowy gazowe z Rosją, za które zapłacą wszyscy Ukraińcy.

"Domagam się natychmiastowych zmian w budżecie państwa na 2009 rok. Jest to jedyny sposób naprawienia sytuacji. Do dzisiejszego dnia rząd nie zebrał nawet połowy zaplanowanych na styczeń podatków. Przyczyna jest jedna: nierealny budżet" - podkreślił ukraiński prezydent.

Odpowiedzialnością za ten stan Juszczenko obarczył premier Tymoszenko i kontrolowaną przez nią większość w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy.

"Pragnę podkreślić: odpowiedzialność spoczywa na was. Za waszą zgodą pieniędzy nie dostaną lekarze, nauczyciele, wojskowi. Nie będzie środków dla szkół i szpitali. Odpowiecie za to przed ukraińskim narodem" - oznajmił prezydent.

Juszczenko zapewnił jednocześnie, że mimo trudnej sytuacji w państwie jego obywatele nie pozostaną bez opieki.

Wcześniej w piątek kancelaria prezydenta ostrzegła już, że w związku z brakiem korekty budżetowej już w lutym w budżecie Ukrainy zabraknie pieniędzy na wypłaty, a w marcu liczba bezrobotnych wzrośnie ponad trzykrotnie, do 3,5 miliona.

Według Państwowego Komitetu Statystycznego w grudniu na Ukrainie zarejestrowano prawie 850 tysięcy bezrobotnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane