Juszczenko rozmawiał z Putinem o gazie

PAP
opublikowano: 26-02-2008, 16:29

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Wiktor Juszczenko i Władimir Putin omówili we wtorek w rozmowie telefonicznej stan realizacji przez Kijów zobowiązań gazowych wobec Moskwy - poinformowały służby prasowe Kremla.

"Szefowie państw omówili kwestie, związane z realizacją przez stronę ukraińską ustaleń poczynionych na spotkaniu na najwyższym szczeblu w Moskwie 12 lutego" - czytamy w komunikacie.

Kremlowskie służby prasowe podkreśliły w nim także, że do rozmowy Juszczenki z Putinem doszło z inicjatywy Rosjan.

Dwa tygodnie temu, po rozmowach z Juszczenką w Moskwie, Putin ogłosił, że oba kraje doszły do porozumienia w sprawie współpracy w sferze gazowej w 2008 roku i kolejnych latach. Poinformował, że Ukraina zapewniła, iż spłaci swe długi za gaz.

Juszczenko zapowiedział wówczas, że Kijów zacznie spłacać długi gazowe w czwartek, 14 lutego. Prezydent Ukrainy poinformował, że za gaz dostarczony w listopadzie i grudniu ubiegłego roku jego kraj zapłaci po cenach z 2007 roku, a nie 2008, jak - według Kijowa - chciał rosyjski Gazprom.

Putin i Juszczenko poinformowali o tych uzgodnieniach kilka minut po upływie ultimatum Gazpromu wobec Kijowa. Rosyjski koncern groził, że 12 lutego odetnie dostawy swojego gazu dla Ukrainy, jeśli ta nie spłaci 1,5 mld dolarów długu za dostarczone jej błękitne paliwo.

W ub. tygodniu prezydent Juszczenko ogłosił, że mimo ustaleń zawartych w Moskwie, ukraiński rząd nie zaczął spłacać długów wobec Gazpromu. "Oceniam to jako sabotaż" - powiedział.

Premier Julia Tymoszenko w odpowiedzi wyjaśniła, że zaległości zostaną zwrócone, jeśli tylko RosUkrEnergo, spółka pośrednicząca w handlu gazem z Rosją, przedstawi stronie ukraińskiej akty przekazania błękitnego paliwa.

Jarosław Junko(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane