Jutro „super-czwartek”

  • Marek Rogalski
opublikowano: 02-11-2016, 16:28

W kalendarzu dla Wielkiej Brytanii mamy jutro szereg istotnych wydarzeń.

Po tym jak PMI dla przemysłu okazał się wczoraj nieco słabszy, niż oczekiwano, rynek będzie mógł to zweryfikować z usługami o godz. 10:30 (szacunki zakładają niewielkie cofnięcie w październiku do 52,4 pkt.). O wiele istotniejsze informacje mogą pojawić się przed południem (nowe informacje nt. orzeczenia sądu, kto ma głosować nad formalnym zainicjowaniem Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego, czyli Brexitu – rząd, czy parlament), a zwłaszcza o godz. 13:00. Nie oczekuje się, aby Bank Anglii zmienił parametry polityki pieniężnej, ale ciekawe mogą być zapiski z tego posiedzenia (pokażą na ile w BOE nadal mocne jest „gołębie” podejście zakładające, że ewentualny hard Brexit, może być ważniejszy od taniejącego funta i związanego z tym ryzyka podbicia inflacji). Analogiczne sprawy poruszy też tzw. kwartalny Raport nt. Inflacji. Z ostatniego wystąpienia szefa BOE w Izbie Lordów wynikało, że bank centralny zdaje się bardziej zwracać uwagę na słabość funta i związane z tym skutki. Jeżeli te akcenty okażą się jutro mocniejsze, to będzie to pozytywna informacja dla funta (mniejsze prawdopodobieństwo dalszego luzowania polityki przez BOE w najbliższych miesiącach). Analogicznie – rosnące prawdopodobieństwo, że to parlament będzie głosował nad zainicjowaniem procedury Brexitu, może sprawić, że większa będzie presja na znalezienie bardziej kompromisowego i korzystnego dla brytyjskiej gospodarki rozwiązania w negocjacjach prowadzonych z UE.

Dzisiaj funt radził sobie nieźle, zwłaszcza w ostatnich godzinach. Poza GBP/USD, który dzisiaj wieczorem będzie zdeterminowany przez FED, warto zwrócić uwagę na GBP/CAD – kanadyjska waluta traci na taniejącej ropie, oraz coraz większych szansach Donalda Trumpa na prezydenturę w USA. Na poniższym wykresie widać, że trend wzrostowy GBP/CAD trwa już od 17 października, a dzisiaj doszło do próby jego przyspieszenia. Mocny opór można zlokalizować przy 1,6604-1,6691 (to minima z lipca i sierpnia b.r.). Wskaźniki dają jeszcze nieco miejsca do kontynuacji zwyżek.
 
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu