Już 500 tys. zł pozwala wymagać bardzo dużo

Paweł Zielewski
16-09-2002, 00:00

Asset management, czyli zarządzanie aktywami. Czy aby to nie to samo, co private banking, czyli bankowość prywatna? I tak, i nie. Z przewagą na „nie”.

Private banking stanowi kwintesencję jakości usług bankowych, ale bez zarządzania aktywami nie ma racji bytu. Asset management jest kręgosłupem bankowości prywatnej.

O ile private banking chwali się indywidualnym podejściem do klienta, o tyle w przypadku spółek zarządzania aktywami nastawienie na spełnienie wymogów inwestujących środki jest wręcz modelowe.

Coś jednak za coś — private banking, skuteczne private banking rozpoczyna się od depozytu wartości 100 tys. zł. O skutecznym, nastawionym na maksymalizację zysku zarządzaniu aktywami bankowcy mówią przy kwotach rzędu absolutnego minimum 500 tys. zł.

Z tego powodu oferta ta przeznaczona jest dla inwestorów wymagających maksymalnego zysku przy jasno określonych warunkach dotyczących ponoszonego ryzyka. Spółki asset management, mimo iż są integralną częścią oferty private banking polskich instytucji finansowych, działają też we własnym imieniu. Z ich usług najczęściej korzystają firmy, duże korporacje mające niekiedy znaczne, kilkunastomilionowe nadwyżki finansowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundacje, konkurencyjne banki. Zarządzanie aktywami jest zarazem otwarte dla klientów indywidualnych, którzy nie tylko mają grubo ponadprzeciętne oszczędności, lecz nie są zainteresowani kompletną ofertą proponowaną w pakietach bankowości prywatnej.

Spółki asset management w ramach zarządzania portfelem inwestycyjnym oferują nie tylko samo negocjowane konstruowanie portfela, ale i usługi dodatkowe: doradztwo inwestycyjne, wycenę portfela lub pojedynczej inwestycji, przygotowanie raportów na temat perspektyw poszczególnych inwestycji, zarządzanie portfelem niepublicznych papierów wartościowych, zarządzanie portfelem zagranicznych papierów dłużnych. Tak jest np. w przypadku BRE Asset Management, spółki zależnej BRE Banku.

Ogólnie działalność spółki zarządzania aktywami można określić jako inwestowanie powierzonych przez klienta środków w jego imieniu i na jego rachunek w wybrane instrumenty rynku finansowego.

Handlowy Zarządzanie Aktywami — HanZA, spółka zależna Banku Handlowego w Warszawie a member of Citigroup, proponuje np. lokaty w akcjach, bonach skarbowych, obligacjach, innych dłużnych papierach wartościowych, instumentach pochodnych, deponowanie części pieniędzy na lokatach bankowych.

Gama możliwości inwestycyjnych i konstruowania indywidualnych portfeli ograniczona jest jedynie wyobraźnią klienta i wiedzą doradców inwestycyjnych. Standardem jest dostosowywanie portfela do indywidualnych oczekiwań klienta co do stopy zwrotu, horyzontu czasowego, poziomu akceptowanego ryzyka czy celów inwestycjnych. Dla każdego praktycznie nowo tworzonego produktu ustalany jest indywidulany benchmark, a klient bierze udział w określaniu nawet kilku proponowanych metod limitowania ryzyka.

To wszystko musi jednak kosztować. Ile? Za tydzień podstawowe opłaty i prowizje najbardziej liczących się na rynku spółek zarządzania aktywami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Już 500 tys. zł pozwala wymagać bardzo dużo