Kaczmarek: Arbitrażu w sprawie PZU można było uniknąć

opublikowano: 06-09-2004, 18:14

Zdaniem byłego ministra skarbu Wiesława Kaczmarka postępowania arbitrażowego w sprawie PZU można było uniknąć. We wtorek w Londynie rozpocznie się proces z powództwa Eureko przeciw polskiemu Skarbowi Państwa.

"Wiem, że można było tego postępowania uniknąć, tylko tyle mogę powiedzieć w tej sprawie. Rozwiązanie prezentowałem Radzie Ministrów w lutym czy marcu 2002 roku" - powiedział w poniedziałek PAP Kaczmarek. Nie ujawnił jednak szczegółów swojej propozycji z 2002 roku. Jesienią 2002 roku Eureko skierowało sprawę do sądu arbitrażowego.

Rozpoczynający się we wtorek proces jest konsekwencją zarzutów holenderskiej grupy Eureko. Inwestor, posiadający prawie 21 proc. akcji PZU, zarzuca polskiemu rządowi, że nie wywiązuje się z polsko-holenderskiej umowy chroniącej inwestycje.

Eureko chce doprowadzić do realizacji aneksu do umowy prywatyzacyjnej z listopada 1999 roku. W kwietniu 2001 roku polski rząd zgodził się sprzedać Eureko kolejne 21 proc. akcji PZU przy wprowadzaniu spółki na giełdę. Mimo prac nad prospektem emisyjnym do chwili obecnej PZU nie jest spółką publiczną, a w 2002 roku rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kaczmarek: Arbitrażu w sprawie PZU można było uniknąć