Kaczyński o referendum w/s euro, stosunkach z UE, Niemcami i Rosją

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-10-2005, 07:08

Prawdopodobny zwycięzca wyborów prezydenckich  w Polsce Lech Kaczyński  zapowiedział w niedzielnym wywiadzie dla Reutera możliwość przeprowadzenia w 2010 roku referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro.

Prawdopodobny zwycięzca wyborów prezydenckich  w Polsce Lech Kaczyński  zapowiedział w niedzielnym wywiadzie dla Reutera możliwość przeprowadzenia w 2010 roku referendum w sprawie przystąpienia Polski do strefy euro.

    Prawdopodobny prezydent - elekt zadeklarował też gotowość do pełnienia przez Polskę aktywnej roli w Unii Europejskiej  Zapowiedział, że  będzie starał się poprawić stosunki Polski z dwoma potężnymi sąsiadami - Niemcami i Rosją,  których  w trakcie kampanii wyborczej wielokrotnie poddawał krytyce.

    "Sprawa euro powinna być rozstrzygnięta  w drodze referendum, które mogłoby odbyć się w 2010 roku" - powiedział Kaczyński Reuterowi po ogłoszeniu wstępnych wyników, dających mu zwyciestwo.  Kaczyński, który wyrażał wcześniej zastrzeżenia wobec zalet wstąpienia do strefy euro, powiedział w niedzielnym wywiadzie, że referendum jest konieczne, ponieważ przyjęcie wspólnej waluty oznacza  częściową rezygnację z suwerenności narodowej.

    "Euro to nie jest kwestia na dziś, jutro czy pojutrze. Jest to kwestia na wiele lat, tym bardziej, że obecnie UE nie zachęca nas do przystąpienia" - powiedział Reuterowi polski polityk, którego agencja ta określa mianem "konserwatysty". 

    Agencja przypomina, że partia Kaczyńskiego Prawo i Sprawiedliwość, która  wygrała w ubiegłym miesiącu wyborypowszechne i prowadzi rozmowy w sprawie sformowania gabinetu koalicyjnego, opowiada się za  zmniejszeniem deficytu budżetowego, co stanowi główny wymóg jeśli chodzi o przystąpienie do euro.

    W ocenie Reutera, rynki finansowe spodziewają się, że Polska przejdzie na euro około 2010 roku. Termin ten był też uznawany za docelowy przez ustępujący rząd lewicowy..

    W wywiadzie dla Reutera Kaczyński zapowiedział dążenie do ocieplenia stosunków z Niemcami, ale jednocześnie zaatakował plany niektórych polityków niemieckich w sprawie upamiętnienia  milionów Niemców wydalonych pod 2. wojnie światowej z  Europy Środkowej.  "Popieramy aktywną politykę w ramach Unii Europejskiej, włącznie z poprawą stosunków z Niemcamii.  Nie może jednak być tak, że tworzy się centra wypędzonych. To prowadzi do nikąd" - powiedział.  Jeśli chodzi o Rosję, to prawdopodobny przyszły prezydent Polski ocenił, że stosunki z tym krajem poprawią się,  jeśli prezydent Rosji Wladimir Putin  złoży wizytę w Polsce. Reuter przypomina w tym kontekście, że za poprzednich kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego wizyty takie  były bardzo rzadkie.

    "Jeśli mówimy o stosunkach z Rosją, to teraz nadszedł czas, by prezydent Putin złożył wizytę w Polsce" - powiedział Reuterowi Lech Kaczyński.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane