Kaczyński: PiS będzie walczyć z korupcją i układami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-09-2005, 09:04

Lider PiS Jarosław Kaczyński przypomniał w poniedziałek w radiowych Sygnałach Dnia, że jego partia postuluje m. in. utworzenie Urzędu Antykorupcyjnego - służby specjalnej, która nie byłaby kontynuacją PRL-wskich służb specjalnych.

Lider PiS Jarosław Kaczyński przypomniał w poniedziałek w radiowych Sygnałach Dnia, że jego partia postuluje m. in. utworzenie Urzędu Antykorupcyjnego - służby specjalnej, która nie byłaby kontynuacją PRL-wskich służb specjalnych.

    "Nie jest to mnożenie urzędów. Jest to nowa służba specjalna, w której nie byłoby żadnych ludzi związanych ze służbami specjalnymi. Byłaby to niewielka elitarna służba, nastawiona tylko na pewien wycinek spraw, głównie na pilnowanie ludzi władzy, prokuratorów, sędziów" - powiedział Kaczyński.

    Kaczyński przypomniał też, że postulowana przez jego partię Komisja Prawdy i Sprawiedliwości "miałaby zająć się przeszłością ostatnich 16 lat, a nie PRL - od tego jest IPN" - podkreślił lider PiS.

    Kaczyński nie chciał komentować sprawy Anny Jaruckiej. Natomiast stwierdził, że "sytuacja wokół Cimoszewicza gęstnieje".

    Nawiązał do artykułu "Wprost" "Makler Cimoszewicz". Tygodnik napisał, że Włodzimierz Cimoszewicz ma wynajęty od nadleśnictwa dom, zabudowania i las. "Jeśli wierzyć "Wprost", to tych pozycji Cimoszewicz też nie umieścił w swoich oświadczeniach majątkowych. Majątek państwowy w rękach posła powinien być wykazany. Komplikuje się sprawa Cimoszewicza i tym powinna zainteresować się prokuratura. Może wtedy łatwiej byłoby wyjaśnić sprawę pani Jaruckiej" - powiedział Kaczyński.

    Lider PiS ponownie zadeklarował, że jego partia chce sojuszu z Platformą Obywatelską, ale musi wiedzieć, jakie są związki między PO a służbami specjalnymi.

    "My tego sojuszu chcemy. Ale musimy wiedzieć, jakie są związki między PO a służbami specjalnymi. Musimy wiedzieć, jak to możliwe, że działacz PO jest jednocześnie doradcą pana Barcikowskiego, szefa ABW.(...) Musimy wiedzieć, czy rzeczywiście z PO można Polskę przebudować" - powiedział Kaczyński.

    Szef PiS nawiązał do doniesień prasy, która ujawniła w sobotę, że b. oficer UOP i wiceminister MSWiA, a obecnie doradca PO, Wojciech Brochwicz, jest osobą, która skierowała Annę Jarucką do Konstantego Miodowicza z komisji śledczej ds. PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane