Kadrowa luka na budowach

opublikowano: 14-02-2018, 22:00

Wykonawcy nie poradzą sobie bez cudzoziemców. Mają długą listę pomysłów na ułatwienia w zatrudnianiu.

Budimex i PORR są gotowe zatrudnić po tysiąc osób. Drugi ma już sporo zgłoszeń od pracowników, których może zwolnić Skanska. Trwają też poszukiwania za granicą, bo w branży budowlanej brakuje rąk do pracy.

Zobacz więcej

Marek Wiśniewski

— Ponad 40 proc. firm infrastrukturalnych wymienia brak wykwalifikowanej kadry jako barierę rozwojową. Jest to o tyle zrozumiałe, że w ciągu ostatnich pięciu lat na rynku budowlanym ubyło ponad 100 tys. pracowników — mówi Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, który przygotował raport dotyczący zatrudniania cudzoziemców w branży budowlanej. Jego zdaniem, bez kadr zza granicy realizacja programu inwestycji publicznych się nie powiedzie.

— Problem braku pracowników występuje nie tylko w polskim sektorze budowlanym. Borykamy się z nim w całej Europie, jednak w Norwegii procedury związane z zatrudnieniem obcokrajowca trwają trzy tygodnie, a w Polsce — nawet sześć miesięcy — szacuje Piotr Kledzik, prezes PORR. Dariusz Blocher, szef Budimeksu, podkreśla, że w tym roku wartość produkcji budowlano-montażowej może sięgnąć 94 mld zł — jak w rekordowym 2011 r., ale zatrudnienie jest znacznie niższe. Bez cudzoziemców trudno będzie jednak o nowy rekord.

Dlatego — jego zdaniem — wzorem Węgier Polska powinna zlikwidować bariery biurokratyczne dotyczące wydawania zezwoleń dla pracowników budowlanych. Szef Budimeksu proponuje też umożliwienie branży korzystania z usług agencji pracy tymczasowej, dzięki którym proces rekrutacji może przebiegać sprawniej.

Obecnie praca w budowlance ma status niebezpiecznej, dlatego nie może korzystać z udogodnień związanych z zatrudnieniem tymczasowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu