Kalendarium wydarzeń na rynkach

Kamil Koprowicz
opublikowano: 28-11-2011, 10:48

Tydzień na giełdach dzień po dniu

Dane makroekonomiczne pozostaną na uboczu wydarzeń w strefie euro. Komentarze, wypowiedzi polityków i propozycje rozwiązania kryzysu zadłużenia w strefie euro nadadzą tempo rynkom. Warto też śledzić wyniki kolejnych aukcji obligacji. Jutro sprzedają je Włosi.

None
None

— Rynek cierpi przez brak konkretnych rozwiązań w strefie euro, zachowanie inwestorów może więc znowu być nerwowe — mówi Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Dobre nastawienie to podstawa

Jutro poznamy indeks zaufania konsumentów USA Conference Board. — Nie spodziewam się dużych rozbieżności między prognozowanym poziomem 43 pkt. Jeżeli wartość będzie odbiegała od oczekiwań, może to spowodować dużą zmienność na indeksach — prognozuje Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

Grecki zegar tyka

Tego samego dnia odbędzie się spotkanie ministrów finansów strefy euro. Analitycy spodziewają się ostatecznej decyzji w sprawie kolejnej transzy pomocy dla Grecji.

— Jeżeli Grecja nie dostanie unijnego wsparcia, będzie po raz kolejny zagrożona bankructwem. Rynek boi się opóźnienia. Unia Europejska chce otrzymać pisemne gwarancje przeprowadzania reform i cięć budżetowych od nowego rządu — zauważa Marek Rogalski. Może pojawić się też temat Belgii, która też ma problemy z długiem. Belgowie już 500 dni próbują stworzyć rząd. Ważne będą również jutrzejsze dane dotyczące koniunktury gospodarczej w strefie euro. Chodzi o indeksy nastrojów, m.in. biznesu, gospodarki i konsumentów.

Co powie minister?

W środę odbędzie się kolejny szczyt, tym razem wszystkich państw UE. Analitycy spodziewają się dyskusji nad nieszablonową polityką Węgier.

— Ważne, co powie minister finansów tego kraju i jak odniesie się do zarzutów pod kątem obecnej polityki rządu Orbana. Węgry znowu chcą dyskutować na temat wsparcia ze strony Unii i MFW, ważne, czy nastawienie polityków będzie pronegocjacyjne — tłumaczy Marek Rogalski.

Twarde lądowanie

W czwartek nastroje na rynkach mogą popsuć słabsze dane z przemysłu Chin. Wstępna wartość indeksu PMI poniżej 50 pkt oznacza gorszą koniunkturę gospodarki Państwa Środka.

— Jeżeli potwierdzą się słabsze wyniki indeksu PMI Chin, na rynku pojawią się obawy, że gospodarka tego kraju może zaliczyćtwarde lądowanie. Jeżeli do problemów strefy euro dołożymy jeszcze Chiny, będziemy mieli duży kłopot — mówi Marek Rogalski. Rynek pozna też wartości indeksów PMI krajów europejskich, w tym Polski.

Ważni bezrobotni z USA

W piątek poznamy ważne dane dotyczące rynku pracy USA — stopę bezrobocia oraz zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczym i prywatnym.

— Fed nie oczekuje wielkich zmian na rynku pracy. Lepsze dane nie ruszą rynkiem. W przypadku znacznego pogorszenia pojawią się obawy o sytuację na rynku pracy i to zatrzęsie rynkami finansowymi — ostrzega Marek Rogalski.

-------------

Co nas czeka w tym tygodniu

Wtorek

Europa — Szczyt ministrów finansów państw strefy euro

Rynek z niecierpliwością czeka na decyzję w sprawie przyznania Grecji kolejnej transzy pomocy. Wstrzymanie pomocy wywoła ogromną nerwowość i obawy związane z bankructwem Grecji.

Indeksy koniunktury gospodarczej

Listopadowe dane były słabsze, co wpłynęło na obawy, że gospodarka Europy wchodzi w recesję. Dane gorsze od oczekiwań spowodują, że inwestorzy będą grali na niepokoje. Potencjalny wpływ na notowania indeksów i głównych par walut.

USA — Indeks Conference Board

Wskaźnik ma wpływ na amerykańską giełdę. Inwestorzy dowiedzą się więcej na temat nastrojów konsumentów za oceanem. Analitycy prognozują wzrost indeksu do 43 pkt. Niskie wartości mogą wywołać spadki na parkietach.

Środa

Europa — Szczyt ministrów finansów państw Unii Europejskiej

Druga część narady polityków. Spodziewane są dyskusje na temat polityki Węgier.

Wypowiedzi ministra finansów tego kraju mogą wpłynąć na waluty z rynków wschodzących.

Szwajcaria — Indeks instytutu KOF

Ostatnie wartości wskaźnika wskazują na hamowanie szwajcarskiej gospodarki.

Europa — Inflacja HICP – dane szacunkowe

Jeżeli inflacja nie zacznie spadać, EBC będzie miał problem z uzasadnieniem konieczności cięcia stóp procentowych.

Czwartek

Chiny — Indeks PMI

Wstępna wartość indeksu PMI poniżej 50 pkt oznacza gorszą koniunkturę gospodarki Państwa Środka. Na rynku mogą się pojawić obawy związane z sytuacją tego kraju. Możliwe wahania głównych indeksów i par walut.

Piątek

USA — Sytuacja na rynku pracy

Lepsze dane nie powinny mieć dużego wpływu na nastroje inwestorów. W przypadku złych wiadomości pojawią się obawy o sytuację na rynku pracy USA, co może spowodować wyprzedaż na rynkach finansowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Polecane