Kalinowski: trzeba rozmawiać z PiS dopóki jest taka możliwość

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 15:02

Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział w środę dziennikarzom, że dopóki są możliwości rozmowy i poszukiwania kompromisu, to trzeba rozmawiać z PiS. Lider PSL odniósł się w ten sposób do propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego stworzenia planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy.

Jarosław Kalinowski (PSL) powiedział w środę dziennikarzom, że dopóki są możliwości rozmowy i poszukiwania kompromisu, to trzeba rozmawiać z PiS. Lider PSL odniósł się w ten sposób do propozycji szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego stworzenia planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy.

    Prezes PiS Jarosław Kaczyński zwrócił się w środę po szefów wszystkich - poza SLD - partii parlamentarnych z propozycją planu stabilizacyjnego na najbliższe sześć miesięcy. Przez ten czas miałaby powstać stabilna koalicja rządowa. Opozycja miałaby zgodzić się na uchwalenie 11 priorytetowych dla rządu ustaw, i powstrzymać się od "ataków" na rząd.

    J.Kaczyński podkreślił, że według jego ugrupowania przyjęcie półrocznego planu stabilizacyjnego jest lepsze, niż utworzenie w tej chwili koalicji rządowej z Samoobroną i PSL. Jak dodał, trwające obecnie rozmowy z tymi ugrupowaniami są w istocie rozmowami o zaproponowanym przez PiS planie stabilizacyjnym.

    W środę, w Sejmie, od rana trwały rozmowy zespołów negocjacyjnych PiS z Samoobroną i PSL w sprawie utworzenia ewentualnej koalicji. Politycy PSL kolejny raz spotykają się z PiS o godz. 16.

    "Dopóki jest możliwość prowadzenia rozmów, nie poprzez media, takie rozmowy trzeba prowadzić" - powiedział Kalinowski. Jak dodał, możliwe jest jeszcze przyjęcie kompromisu, który byłby możliwy do przyjęcia dla wszystkich stron.

    Jego zdaniem przedterminowe wybory byłyby ostatecznością i - jak ocenił - nie byłyby "z pewnością" dobre dla Polski.

    Wiceszef PSL Jan Bury zapewnił PAP, że politycy Stronnictwa pojawią się na spotkaniu z PiS o godz. 16. Dodał jednocześnie, że propozycja J.Kaczyńskiego pokazuje, że to szef PiS ma w rękach wszystkie możliwości i tylko od niego zależy, czy będą przedterminowe wybory.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane