Kamera będzie śledzić studentów na zajęciach

  • DI
opublikowano: 03-09-2019, 22:00

Uniwersytet Farmacji w Nankinie na wschodzie Chin umieścił kamery z automatycznym systemem rozpoznawania twarzy przy wejściu na kampus, koło akademików, przed biblioteką, a także, jako jedna z pierwszych uczelni w kraju, w dwóch salach, gdzie odbywają się zajęcia.

Nowoczesny system nadzoru ma nie tylko przekonać studentów do udziału w zajęciach i ukrócić praktykę podpisywania listy obecności za kolegów wagarowiczów, ale również przekonać obecnych, by na zajęciach uważali. System może nadzorować zachowanie studentów w czasie zajęć i sprawdzać, czy uważnie słuchają wykładów, czy unoszą albo opuszczają głowę, ile razy to robią, jak długo to trwa, czy opuszczają głowę, żeby bawić się telefonami albo zamykają oczy i zasypiają — wyjaśnił Xu Jianzhen, dyrektor uniwersyteckiej biblioteki i centrum informacyjnego.

Instalacja kamer wywołała u części studentów obawy dotyczące prywatności danych. Xu wyjaśnił, że uczelnia skonsultowała się z wydziałem bezpieczeństwa publicznego oraz organami prawnymi i ustaliła, że nie ma mowy o naruszaniu przepisów o ochronie danych, ponieważ sale wykładowe są miejscami publicznymi. Systemy automatycznego rozpoznawania twarzy są w ChRL coraz częściej stosowane m.in. przy wejściach do różnych budynków. W niektórych miejscach dzięki bazom danych i programom na telefony komórkowe policja może natychmiast uzyskać dostęp do informacji na temat legitymowanych przez siebie osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu