Kaplan: jeszcze trzy podwyżki stóp do przerwy

opublikowano: 24-10-2018, 16:50

Fed powinien podwyższyć stopy jeszcze co najmniej dwa, a prawdopodobnie trzy razy przed oceną, czy dalszy ich wzrost nie zaszkodzi wzrostowi gospodarczemu, powiedział Robert Kaplan, szef Fed w Dallas.

- Mój scenariusz bazowy na 2019 rok to stopniowy i cierpliwy wzrost stóp w okolice 2,5-2,75 proc. lub, bardziej prawdopodobnie, w okolice 2,75-3,0 proc. - poinformował  Kaplan.

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas
Zobacz więcej

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas fot. Bloomberg

We wrześniu Fed podwższył główną stopę do 2,0-2,25 proc. Trzy kolejne powyżki spowodowałyby jej wzrost do 2,75-3,0 proc. Kaplan uważa, że wyższy poziom stóp oznaczałby przejście od „neutralnej” do „restrykcyjnej” polityki monetarnej, spowalniającej wzrost gospodarczy i  zwiększającej bezrobocie.

Rynek spodziewa się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych w tym roku, w grudniu. Większość członków FOMC spodziewa się w przyszłym roku trzech podwyżek stóp. Kaplan uważa jednak, że w związku z obawą wygaśnięcia efektu stymulacji fiskalnej, zwiększającego tempo wzostu gospodarczego w USA w tym roku, w 2019 roku raczej nie powinny być więcej niż dwie podwyżki stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu