Kapsuła czasu z Nowej Soli

AD
opublikowano: 14-04-2016, 15:07

Podczas remontu jednej z XIX-wiecznych kamienic w Nowej Soli robotnicy natrafili na tajemniczą skrzynkę, która okazała się być najstarszą w Polsce kapsułą czasu.

Podczas remontu jednej z XIX-wiecznych kamienic pracownicy budowlani natrafili na zamurowaną w ścianie tajemniczą skrzynkę. Znalezisko zostało zgłoszone władzom miasta, a następnie otwarte w świetle kamer i w obecności urzędników. Jego zawartość zaskoczyła wszystkich.

W XIX-wiecznym pudełku po cygarach znajdowało się „przesłanie z przeszłości” pozostawione tam prawdopodobnie przez samego fundatora kamienicy czyli jedna z najstarszych obecnie w Polsce kapsuł czasu.

Złożyły się na nią m.in. blankiety weksli niemieckiej firmy Meyerotto, której oddział znajdował się w czasie zaborów w Nowej Soli, gazety z tamtego okresu, kilka dokumentów, pustą butelkę po winie z winnicy w Zaborze oraz 10 monet, z których najstarsza pochodzi 1768 r.

– Dokumenty teraz znalezione zostaną przetłumaczone w ciągu najbliższych 2 tygodni a w późniejszym czasie zawartość skrzynki będzie mieć swoją ekspozycję w naszym Muzeum Miejskim – mówi rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Nowa Sól Ewa Batko. 

Neusalz an der Oder – jak Nowa Sól nazywała się przed 1945 r. - była w XIX w. prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłu, nie opartym, jak wcześniej, na oczyszczaniu soli, lecz słynącym w Prusach z fabryk nici, kleju i huty żelaza. Na początku XX w. uruchomiono tu także ważny port przeładunkowy oraz stocznię rzeczną. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD

Polecane