Karen zrywa umowę z Komputronikiem

Katarzyna Latek
opublikowano: 24-03-2011, 00:00

Dawny Karen nie chce obligacji Komputronika, który upiera się, że umowy są skuteczne. A wezwanie?

Transakcja, która miała przynieść same korzyści jest coraz bardziej kłopotliwa

Dawny Karen nie chce obligacji Komputronika, który upiera się, że umowy są skuteczne. A wezwanie?

Transakcja sprzedaży Karenu, spółki zależnej Komputronika od początku budzi emocje. W połowie ubiegłego roku notowany na giełdzie dystrybutor IT poinformował, że podpisał list intencyjny z amerykańskim inwestorem w sprawie sprzedaży Karenu. Kurs obu spółek oszalał, transakcja miała mieć same zalety. Wraz z obciążającą wyniki grupy firmą zależną Komputronik pozbywał się też długu innej spółki — Techmeksu. Pod koniec lipca inwestorzy giełdowi dowiedzieli się, że "amerykański inwestor" to obywatelka tego kraju Halina Paszyńska i związana z nią spółka Texas Ranch Company. Nastroje akcjonariuszy gwałtownie się ochłodziły, gdy pojawiły się informacje o kontrowersyjnych biznesach nowego właściciela Karenu. Choć Wojciech Buczkowski, prezes Komputronika, wiele razy wyliczał, ile korzyści przyniosła sprzedaż Karenu, czytelnicy "PB" nominowali prezesa do nagrody Gospodarczej Maliny.

Wzajemne rozliczenia

Po transakcji Karen wycofał się z działalności w branży IT, zmienił nazwę na Clean Carbon Energy (CCE), a związane z komputerami aktywa odsprzedał Komputronikowi. Za obligacje, których dziś nieoczekiwanie już nie chce. Właśnie poinformował, że cofa oświadczenia woli w tej sprawie złożone w lipcu zeszłego roku przez ówczesnego prezesa Jacka Piotrowskiego.

O co chodzi? Wojciech Buczkowski przypomina, że w Karenie były trzy grupy aktywów, które odkupił Komputronik wraz z zależnym Contanisimo Limited. Jedna z nich, to sieć sklepów, druga — znak towarowy Karen. Oba wyceniono na 25 mln zł. Trzecim aktywem były rozliczenia finansowe pomiędzy spółkami powiązanymi w grupie Komputronika (m.in. pożyczka w kwocie 7 mln zł udzielona przez Karen na rzecz Komputronika). Wartość wzajemnych potrąceń wynosiła nieco ponad 10 mln zł.

— Komputronik odkupił aktywa za obligacje, wymienne jeden do jednego na akcje Karenu. Na potrzeby tej transakcji akcje wyceniono na 2,86 zł — mówi Wojciech Buczkowski.

Wczoraj akcje CCE kosztowały już tylko 74 groszy. Prezes Komputronika dodaje, że jest zaskoczony działaniami Clean Carbon Energy.

— Być może ma to związek z wyceną obligacji w związku z obecnym kursem akcji. Karen jednak zawarł we właściwy sposób umowę, na podstawie upoważnień i uchwał WZA, których treść uzgadniana była z przyszłymi akcjonariuszami CCE. Zapadalność tych 3-letnich obligacji to 1 września 2013 r. Zarząd CCE ma jeszcze 2,5 roku, aby podnieść wartość spółki, by wycena akcji na giełdzie była wyższa od poziomu ustalonego w umowie — mówi Wojciech Buczkowski.

Wezwania wciąż nie ma

CCE poinformował, że pozwał Komputronika o zapłatę kwoty stanowiącej dwukrotność kapitału akcyjnego tej firmy. Kapitał ten wynosi 957 tys. zł.

— Pozew może dotyczyć wyłącznie kwot wynikających z rozliczeń handlowych, ale nie otrzymaliśmy żadnej korespondencji w tej sprawie. Wiele razy chcieliśmy ustalić salda rozliczeń handlowych z CCE, jednak nie udało się tego zrobić, być może z powodu bardzo częstych zmian w zarządzie tej spółki — mówi Wojciech Buczkowski.

Dodaje, że nierozliczone saldo nie przekracza 1,5 mln zł. Prezes ma jeszcze inne wyjaśnienie ruchu CCE.

— Nie znamy prawdziwych motywów drugiej strony. Być może jest to próba rozmydlania odpowiedzialności za uchylanie się od wezwania — dodaje prezes.

Umowa sprzedaży Karenu inwestorom zakładała, że w ciągu 3 miesięcy od tzw. dnia zamknięcia (28 września 2010 roku), inwestorzy ogłoszą wezwanie na 100 proc. akcji Karenu. Ustawowy termin ogłoszenia wezwania upłynął w dniu 3 lutego 2011 r., po trzech miesiącach od zarejestrowania podwyższonego kapitału akcyjnego (serie J i K).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Karen zrywa umowę z Komputronikiem