Kaszuby coraz droższe

AZA
opublikowano: 09-06-2009, 00:00

Stare zabudowania, a w sąsiedztwie rzeka i las. Nieruchomości, które spełniają te warunki są dziś poszukiwane przez nabywców w Trójmieście.

Stare zabudowania, a w sąsiedztwie rzeka i las. Nieruchomości, które spełniają te warunki są dziś poszukiwane przez nabywców w Trójmieście.

Analitycy firmy Ober — Haus Nieruchomości badający rynek w Trójmieście zaobserwowali wzrost popytu i cen siedlisk, położonych w okolicach atrakcyjnych z przyrodniczego punktu widzenia. To jednak oferty przeznaczone dla najzamożniejszych nabywców.

Mniej zasobni klienci wybierają ofertę dostępną w ramach programu "Rodzina na swoim". Znacznie gorzej od rynku pierwotnego prezentuje się za to rynek wtórny. Powód? Sprzedający są mniej elastyczni niż deweloperzy i trudniej jest uzyskać od nich obniżki. Z tego powodu systematycznie maleje liczba transakcji w tym segmencie rynku.

Spada również zainteresowanie mieszkaniami z wielkiej płyty. Rośnie za to zainteresowanie zakupem nieruchomości poza miastem. Na razie brakuje jednak chętnych na domy na rynku wtórnym. Nabywcy wolą kupować budynki zlokalizowane na przedmieściach Trójmiasta, położone w nowych osiedlach domów jednorodzinnych.

Dla najbardziej wymagających klientów odległość od Trójmiasta, nawet do 70 km, nie stanowi już przeszkody. Oferty muszą jednak spełniać określone warunki. Działka powinna mieć minimum 3 do 4 tys. mkw. i znajdować się w pobliżu kompleksów leśnych, w pobliżu jeziora lub rzeki. Dodatkowym atutem są stare zabudowania, które można wyremontować i przekształcić w wiejską rezydencję.

Z tego powodu oferty, zlokalizowane np. na Kaszubach, osiągają coraz wyższe ceny. Z danych firmy Ober — Haus wynika, że obecnie za za takie grunty trzeba zapłacić przynajmniej 100 zł za mkw. a nawet więcej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AZA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu