Katar występuje z OPEC

opublikowano: 03-12-2018, 07:56

Katar ogłosił, że wystąpi z Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej, donosi Reuters.

Saad Sherida Al-Kaabi, minister energii Kataru zapowiedział, że wystąpienie z OPEC nastąpi w styczniu 2019 roku. Wyjaśnił, że decyzja o wycofaniu się z kartelu nastąpiła po analizie sposobów długoterminowego wzmocnienia międzynarodowej roli państwa. Saad Sherida Al-Kaabi określił decyzję o wystąpieniu z OPEC jako "techniczną". Powiedział, że Katar chce skoncentrować się na eksploatacji złóż gazu ziemnego.

OPEC
Zobacz więcej

OPEC fot. Bloomberg

Eksperci zwracają jednak uwagę, że po odejściu z OPEC Katar będzie mógł swobodnie zwiększać wydobycie ropy. Obecnie jest jej 11. największym producentem w OPEC z wydobyciem sięgającym 610 tys. baryłek dziennie w październiku. Stanowiło to mniej niż 2 proc. łącznego wydobycia ropy przez państwa kartelu. Katar jest jednocześnie największym na świecie eksporterem LNG. 

Katar jest w konflikcie z Arabią Saudyjską, która de facto przewodzi OPEC.

OPEC powstał w 1960 roku. Kartel stworzyły Iran, Irak, Kuwejt, Arabia Saudyjska i Wenezuela. Katar przyłączył się do nich w 1961 roku. OPEC ma obecnie 15 członków.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu