Katowice: ponad 100 tys. wypożyczeń rowerów

DI, PAP
opublikowano: 04-11-2017, 10:02
aktualizacja: 04-11-2017, 10:03

Ponad 103 tys. razy wypożyczono w tym sezonie rowery miejskie w Katowicach. Moda na rowery opanowuje miasto – tak rekordowy wynik komentują przedstawiciele lokalnych władz.

W przyszłym roku sieć wypożyczalni rowerowych w Katowicach po raz kolejny się powiększy.

„Inwestycja w wypożyczalnie rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę. Mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu, co potwierdza 20 tys. zarejestrowanych osób w naszym systemie” - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Sezon na rowery miejskie trwał w Katowicach od 14 kwietnia do 1 listopada. W tym czasie w systemie „City by bike” zarejestrowało się ok. 11 tys. użytkowników. „To jeden z najszybciej rozwijających się systemów rowerowych w Polsce” - powiedział Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora „City by bike”.

Pierwszy sezon roweru miejskiego w Katowicach rozpoczynał się od trzech stacji-wypożyczalni w 2015 roku, rok temu było ich 11, w tym roku na początku sezonu uruchomiono 30, a na początku sierpnia kolejne pięć stacji, które stworzyły sieć ułatwiającą podróżowanie po całym mieście.

Jak zaznaczają urzędnicy, istotną rolę w rozwoju katowickiego systemu rowerów miejskich odgrywają sponsorzy, m.in. Politechnika Śląska, centra handlowe i spółki deweloperskie - dzięki którym mieszkańcy Katowic mogli korzystać z dziesięciu dodatkowych wypożyczalni. Sami sponsorzy podkreślają, że inwestycja w stacje rowerów miejskich była doskonałym uzupełnieniem ich oferty.

W zakończonym właśnie sezonie amatorzy dwóch kółek najczęściej korzystali ze stacji przy rynku i centrum handlowym Silesia City Center. W tym roku najwięcej wypożyczeń, bo aż 634, ma za sobą rower numer 58383. Rekordzistą pod względem liczby wypożyczeń wśród użytkowników jest z pani Emilia, która tylko w tym sezonie skorzystała z wypożyczalni 401 razy.

Średni czas wypożyczenia jednego roweru to w tym roku to 33 minuty i 48 sekund. Najwięcej wypożyczeń, prawie 25 tys., zanotowano w maju. Rekord padł 18 maja, kiedy rowery wypożyczono 1333 razy.

Z rowerów w ramach „City by bike” korzystali nie tylko użytkownicy zarejestrowani w katowickim systemie. Niemal co czwarte wypożyczenie zostało dokonane przez cyklistów, którzy wcześniej zarejestrowali się w innych systemach Nextbike, m.in. w Gliwicach, Tychach, Pszczynie, Wrocławiu, Opolu i Warszawie.

Jak zaznaczył prezydent Krupa, w kolejnym sezonie katowicka sieć powiększy się o 11 kolejnych stacji, które mieszkańcy wybrali w tegorocznym głosowaniu budżetu obywatelskiego. Powstaną one m.in. w śródmieściu, w Bogucicach i Janowie-Nikiszowcu.

Za przykładem Katowic idą inne miasta w regionie. Od wiosny system działa też w Gliwicach, a programy pilotażowe przeprowadzono w Tychach i Pszczynie. W przyszłym roku rowery Nextbike będzie można wypożyczyć w Sosnowcu i prawdopodobnie innych miastach regionu.

„Jesteśmy świadkami tworzenia się systemu roweru aglomeracyjnego, z którego można korzystać we wszystkich miastach za pomocą jednego konta i na podobnych zasadach. To taki rowerowy +wspólny bilet+” - dodał Wojtkiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Katowice: ponad 100 tys. wypożyczeń rowerów