Katowicki Holding Węglowy zmniejszył stratę o połowę

PAP
opublikowano: 16-06-2016, 15:43

Ubiegły rok stał pod znakiem redukcji strat przez Katowicki Holding Węglowy. Na poziomie netto zmniejszyły się one prawie o połowę.

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu rocznego, Katowicki Holding Węglowy (KHW) - jedna z trzech największych górniczych spółek – zmniejszył w stratę netto prawie o połowę, z 467,4 mln zł w roku 2014 do 238,4 mln zł w 2015 r.

Wcześniej holding nie upubliczniał swoich wyników za ubiegły rok, tłumacząc to m.in. trwającymi działaniami restrukturyzacyjnymi, rozmowami z wierzycielami i tworzeniem planu naprawczego. W czwartek dane opublikowano w biuletynie informacji publicznej KHW. Przedstawiciele holdingu nie skomentowali ujawnionych danych.

W przychodach spółki widać ok. 10-procentowy spadek, spowodowany przede wszystkim zmniejszeniem cen węgla. Ubiegłoroczne przychody wyniosły niewiele ponad 3 mld zł, wobec blisko 3,4 mld zł rok wcześniej. Również o ok. 10 proc. udało się spółce obniżyć koszty produkcji – z ok. 3,2 mln zł w roku 2014 do niewiele ponad 2,9 mln zł w ubiegłym.

Dzięki m.in. obniżce kosztów, na sprzedaży węgla udało się wypracować ponad 140 mln zł zysku brutto, jednak po doliczeniu pozostałych kosztów, związanych z prowadzeniem firmy, holding zamknął ubiegły rok stratą na sprzedaży w wysokości ponad 233 mln zł.

Tzw. strata operacyjna sięgnęła niespełna 300 mln zł, a strata netto - po uwzględnieniu podatków itp. - wyniosła 238,4 mln zł. Strata - jak zdecydowało w ubiegłym tygodniu walne zgromadzenie holdingu - ma zostać pokryta z "kapitału zapasowego odtworzonego w latach kolejnych".

Do sprawozdania finansowego za ubiegły rok dołączono opinię firmy audytorskiej Ernst&Young Audyt Polska, w której mowa m.in. o deklarowanych działaniach zarządu KHW, "obejmujących także konieczność pozyskania w trakcie drugiego kwartału 2016 roku nowych zewnętrznych źródeł finansowania, dalszą restrukturyzację zobowiązań oraz pozyskanie środków ze sprzedaży majątku nieoperacyjnego".

W opinii audytorów napisano również - na podstawie informacji zarządu - o bardzo trudnej bieżącej sytuacji finansowej spółki oraz związanych z tym ryzykach i zagrożeniach, mogących mieć wpływ na działalność KHW. Odpowiedzią na zagrożenia ma być realizacja przyjętego planu-techniczno-ekonomicznego oraz programu naprawczego.

„Istotne negatywne odchylenie realizacji tych kluczowych założeń może wpłynąć na brak możliwości kontynuowania działalności przez spółkę w niezmienionym istotnie zakresie” – wskazali audytorzy.

Łączna wartość zobowiązań KHW oraz rezerw na zobowiązania wynosiła w końcu ubiegłego roku ponad 3,9 mld zł, wobec blisko 4,6 mld zł rok wcześniej. W kwocie zadłużenia niespełna 1,2 mld zł to zobowiązania długoterminowe, a ponad 1,1 mld zł to rezerwy na zobowiązania.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Złożony z czterech kopalń Katowicki Holding Węglowy jest jedną z trzech największych spółek węglowych; obecnie kończą się prace nad planem naprawczym dla spółki. Jak informował w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia senackiej komisji gospodarki wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dominującym podmiotem w procesie restrukturyzacji KHW ma być katowicki Węglokoks, natomiast spółka energetyczna Enea ma wspierać proces restrukturyzacji kapitałowo. Nie jest przewidywane zaangażowanie w ten proces kopalni Bogdanka, która jest w grupie Enei.

W przyszłym roku, po pierwszym okresie restrukturyzacji kopalń KHW, ma dojść do połączenia holdingu - w ramach grupy Węglokoksu - ze spółką Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek-Piekary.

Na początku maja minister energii ogłosił wyniki przeprowadzonego w KHW audytu. Oceniono wówczas, że holding potrzebuje szacowanego na ponad 500 mln zł dokapitalizowania, restrukturyzacji sięgającego 3 mld zł zadłużenia (m.in. w formie obligacji) oraz zmian organizacyjnych poprawiających wydajność. Zapowiadano, że plan naprawczy będzie gotowy w ciągu dwóch miesięcy. Zgodnie z jego założeniami holding będzie miał ok. 1,5 roku na zaprzestanie generowania strat i dojście do rentowności; skumulowana strata spółki od 2011 r. to prawie 1,5 mld zł – na minusie są kopalnie Murcki-Staszic i Wujek. Natomiast zapadalność wyemitowanych przez holding obligacji przypada na 2018 r.

Zgodnie z wnioskami z audytu planowane jest łączenie ze sobą niektórych kopalń holdingu. Zbędny majątek może być przeniesiony do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK), gdzie część załogi mogłaby dobrowolnie skorzystać z osłon przewidzianych w tzw. ustawie górniczej - urlopów górniczych i odpraw. Obecnie holding zatrudnia blisko 14 tys. osób.

Według danych zaprezentowanych w ubiegłym tygodniu w Senacie, w pierwszym kwartale tego roku KHW zanotował 81 mln zł straty, która po maju br. zmalała do ok. 41 mln zł. Od początku roku do końca maja kopalnie holdingu wydobyły blisko 4,5 mln ton węgla, o 115 tys. ton więcej niż planowano. Uzyskano wynik o 3,3 zł na tonie lepszy od zakładanego w programie naprawczym. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane