Kawa z Brazylii jest słodka i słaba

Weronika Kosmala
opublikowano: 26-03-2015, 00:00

Słabość brazylijskiego reala skłania analityków do korygowania prognoz cen cukru i kawy. Pytanie, czy coś na tym rynku zmieni kurs dolara.

Zarówno rynek kawy arabica, jak i cukru, zdominowany jest przez eksporterów z kraju samby. Notowane od lutego coraz silniejsze spadki tamtejszej waluty do dolara oznaczają, że w amerykańskiej walucie lokalna produkcja surowców jest coraz mniej warta.

Biorąc pod uwagę przesłanki makroekonomiczne, niestabilną sytuację polityczną i niezadowolenie społeczne, komentatorzy z Commerzbanku nie wróżą realowi szybkiego odbicia i dlatego obniżyli dwuletnią prognozę ceny kawy o 30 centów za funt. Podobne są przewidywania dla rynku nieprzetworzonego cukru — lutowa prognoza zakładała cenę 17 centów za funt, a ta aktualna na poziomie 15 centów. Osłabienie brazylijskiej waluty sprzyja w krótkim terminie bardziej producentom cukru niż innym sektorom, które przetwarzają trzcinę cukrową.

W Brazylii popularny jest pozyskiwany z tej rośliny etanol, który używany jest jako biopaliwo do samochodów — alkohol sprzedawany jest raczej na rynku lokalnym, łatwiej więc o dolary ze sprzedaży cukru. Od początku marca do zeszłego piątku waluta amerykańska umocniła się względem brazylijskiej o prawie 14 proc., a kurs osiągnął poziom nieobserwowany od ponad 10 lat. Od końcówki zeszłego dolara wytracił jednak impet, ale na razie trudno przesądzić, na ile to trwały trend — tylko chwilowe polepszenie otoczeniana pewno nie przyniesie brazylijskiemu rynkowi długoterminowych korzyści.

Na takie liczyć można, biorąc pod uwagę prognozy podaży surowców — z jednej strony ostatnie ulewy przyniosły podwyższenie oczekiwań względem przyszłych brazylijskich zbiorów, z drugiej pojawiają się komentarze, że deszcze pojawiły się zbyt późno, żeby zapobiec spadkowi produkcji.

Najważniejsza jest jednak zapowiedź, że globalnie przewidywany jest deficyt zarówno cukru, jak i kawy, którego zapowiadana podaż raczej nie zrównoważy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu