Kawałek podatkowego tortu dla samorządowców

opublikowano: 16-06-2015, 00:00

Szef resortu finansów proponuje lokalnym władzom udział we wpływach z podatku VAT.

Samorządowcy od lat podkreślają, że pieniądze, jakie otrzymują z udziału w podatkach PIT i CIT, w dużej mierze zależą od koniunktury gospodarczej w kraju. Spowolnienie lub obniżki obciążeń negatywnie odbijały się na komunalnej kasie. Gminy, powiaty i województwa wielokrotnie postulowały, by mieć udział we wpływach z VAT.

To życzenie może się spełnić, choć być może jeszcze nie w tej kadencji parlamentu. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Mateusz Szczurek, minister finansów,przedstawił założenia do projektu nowelizacji ustawy o tzw. janosikowym. Poza nowym systemem subwencji wpłat do budżetu, który poza województwami miałby objąć też wszystkie szczeble jednostek samorządu terytorialnego, szef resortu zaproponował im także udział w dochodach z podatku od VAT. W sprawie noweli ma powstać zespół roboczy, którego pierwsze spotkanie ma odbyć się już w przyszłym tygodniu.

— Nie wiem, czy zmian uda się dokonać jeszcze w tej kadencji. Dobrze, żeby tak się stało, ale jeśli kosztem przyspieszenia prac byłaby utrata spójności i logiki samego mechanizmu, to nie warto. Lepiej zrobić to dobrze niż szybko — zaznacza Mateusz Szczurek.

Wśród innych zmian, które proponuje resort, znalazło się też ujednolicenie kryteriów identyfikacji najbogatszych i najbiedniejszych samorządów, uwzględniających potencjał dochodowy i potrzeby wydatkowe. Poza tym, miałyby być wprowadzone też progi ograniczające wysokość wpłat janosikowego, co w ocenie Ministerstwa Finansów zabezpieczyłoby bogatsze jednostki przed nadmiernym ubytkiem dochodów.

Nowe zasady mają też uwzględniać bieżącą sytuację finansową samorządów. W czasach dekoniunktury istniałaby możliwość obniżenia wysokości wpłat w trakcie roku budżetowego. Wpływy z podatku VAT stanowią największą część w dochodach budżetowych państwa (prawie 42 proc. w 2014 r., w sumie 124,4 mld zł).  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu