Czytasz dzięki

Kawałek podatkowego tortu dla samorządowców

opublikowano: 16-06-2015, 00:00

Szef resortu finansów proponuje lokalnym władzom udział we wpływach z podatku VAT.

Samorządowcy od lat podkreślają, że pieniądze, jakie otrzymują z udziału w podatkach PIT i CIT, w dużej mierze zależą od koniunktury gospodarczej w kraju. Spowolnienie lub obniżki obciążeń negatywnie odbijały się na komunalnej kasie. Gminy, powiaty i województwa wielokrotnie postulowały, by mieć udział we wpływach z VAT.

To życzenie może się spełnić, choć być może jeszcze nie w tej kadencji parlamentu. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego Mateusz Szczurek, minister finansów,przedstawił założenia do projektu nowelizacji ustawy o tzw. janosikowym. Poza nowym systemem subwencji wpłat do budżetu, który poza województwami miałby objąć też wszystkie szczeble jednostek samorządu terytorialnego, szef resortu zaproponował im także udział w dochodach z podatku od VAT. W sprawie noweli ma powstać zespół roboczy, którego pierwsze spotkanie ma odbyć się już w przyszłym tygodniu.

— Nie wiem, czy zmian uda się dokonać jeszcze w tej kadencji. Dobrze, żeby tak się stało, ale jeśli kosztem przyspieszenia prac byłaby utrata spójności i logiki samego mechanizmu, to nie warto. Lepiej zrobić to dobrze niż szybko — zaznacza Mateusz Szczurek.

Wśród innych zmian, które proponuje resort, znalazło się też ujednolicenie kryteriów identyfikacji najbogatszych i najbiedniejszych samorządów, uwzględniających potencjał dochodowy i potrzeby wydatkowe. Poza tym, miałyby być wprowadzone też progi ograniczające wysokość wpłat janosikowego, co w ocenie Ministerstwa Finansów zabezpieczyłoby bogatsze jednostki przed nadmiernym ubytkiem dochodów.

Nowe zasady mają też uwzględniać bieżącą sytuację finansową samorządów. W czasach dekoniunktury istniałaby możliwość obniżenia wysokości wpłat w trakcie roku budżetowego. Wpływy z podatku VAT stanowią największą część w dochodach budżetowych państwa (prawie 42 proc. w 2014 r., w sumie 124,4 mld zł).  

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane