Każą płacić za śmierć

Joanna Barańska
05-10-2005, 00:00

Powszechne towarzystwo emerytalne nie może interpretować przepisów tak, żeby pobierać od klientów dodatkowe opłaty — uznał NSA.

Powszechne Towarzystwo Emerytalne (PTE) Generali — dawniej PTE Zurich — zostało półtora roku temu ukarane przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) 200 tys. zł za niezgodne z prawem pobieranie opłat od członków zarządzanego przez siebie funduszu emerytalnego. Prawo mówi, że taką opłatę można pobrać wtedy, gdy członek zmienia fundusz przed upływem 24 miesięcy członkostwa. PTE jednak zinterpretowało prawo tak, że ściągało opłatę i po dwóch latach członkostwa, i w przypadkach ustania członkostwa z przyczyn innych niż zmiana funduszu — takich jak śmierć czy rozwód klienta.

Wczoraj PTE i KNUiFE spotkały się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (NSA). PTE walczyło już w zasadzie tylko o uchylenie kary, bo przepis o opłatach został znowelizowany i jest jednoznaczny: klient płaci tylko w przypadku zmiany funduszu przed upływem 2 lat, i to z własnej kieszeni, nie ze środków zgromadzonych w funduszu. W poprzedniej wersji przepis był nieścisły. Po prostu ustawodawca pomylił „wypłatę transferową”, czyli przekazanie środków zgromadzonych przez członka nowemu funduszowi, z opłatą za przekazanie. W efekcie w ustawie pojawił się nigdzie niezdefiniowany termin „opłata transferowa”, ale to wystarczyło PTE do uznania opłaty za zobowiązującą.

— Obie strony są zgodne, że przepis jest nieścisły i mylący. PTE jednak nie może być karane przez państwo, które jest autorem przepisu, że stosuje się do niego wedle swej najlepszej woli — przekonywał w imieniu PTE mec. Mirosław Drzewicki.

Sądu jednak nie przekonał.

— Trudno mówić o najlepszej woli, skoro PTE dostało sygnał od KNUiFE. PTE najpierw zostało pouczone, a dopiero potem ukarane, gdy nie zastosowało się do tych sygnałów — stwierdził sędzia Jan Bała, oddalając skargę PTE.

PTE musi więc zapłacić karę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Każą płacić za śmierć