Każda branża wymaga własnego systemu

Karol Wieczorek
06-04-1999, 00:00

Każda branża wymaga własnego systemu

Integrowanie wszystkich programów w firmie nie jest konieczne

Nie sposób znaleźć idealnej oferty, która rozwiązałoby wszystkie problemy w firmie. Mimo to większość przedsiębiorstw dąży do wdrożenia systemów jednorodnych. Bywa to trudne i kosztowne, dlatego warto rozważyć zakup softwareŐu od wyspecjalizowanego producenta lub pokusić o napisanie własnej aplikacji.

Większość dostawców oprogramowania wspomagającego zarządzanie deklaruje, że dysponuje produktem najbardziej dopasowanym do potrzeb każdej branży i upora się ze wszystkimi problemami. W praktyce sytuacja wygląda nieco inaczej.

Razem czy osobno

— W wielu branżach zakup standardowego systemu wspomagającego zarządzanie jest dopiero początkiem drogi. Takie produkty nie są bowiem w pełni funkcjonalne i nie rozwiązują specyficznych problemów firm. Przykładem jest choćby branża dystrybucyjna. Zwykłe systemy zintegrowane wywodzą się z zastosowań w firmach wytwórczych. Dystrybucja jest w takim wypadku podporządkowana produkcji, przez co aplikacja traci potencjał i funkcjonalność — wyjaśnia Andrzej Krupa, wiceprezes ds. finansów i sprzedaży w IBS Polska.

Wielu fachowców uważa, że korzystne jest jednak wdrożenie jednorodnego systemu.

— Nie jestem zwolennikiem mieszania kilku rozwiązań w jednej firmie. Wdrożenie i późniejsza eksploatacja głównego systemu oraz kilku aplikacji pobocznych są uciążliwe. Z tego powodu zdecydowaliśmy się zostać królikiem doświadczalnym SAP-a, przy okazji konstrukcji polskiego modułu kadrowo-płacowego tej firmy. Tworzenie softwareŐu trwało dość długo i przyniosło wiele niespodzianek, było też bardzo kosztowne. Zakup gotowego rozwiązania od którejś z polskich firm, zaprawionych w bojach z biurokracją, byłby tańszy, ale tylko na krótką metę — twierdzi Jerzy Klęczar, kierownik biura systemów zarządzania w Zakładach Azotowych Kędzierzyn.

— Cena, jaką trzeba zapłacić za dostosowanie modułu, oferowanego przez dostawcę kompletnego systemu, jest niższa niż zakup gotowego programu innej firmy. Trzeba pamiętać, iż jedną z głównych cech zintegrowanego systemu informatycznego jest wbudowanie mechanizmów, które pozwalają zarządom na uzyskanie przekrojowej informacji o stanie firmy. Implementacja obcego programu może zakłócić ich prawidłowe funkcjonowanie — konkluduje Sławomir Sabat, konsultant w firmie Koma.

Jednak mrzonka

Czasem funkcjonalność oprogramowania wchodzącego w skład zintegrowanego pakietu zupełnie nie odpowiada użytkownikom.

— Produkty niszowe radzą sobie znakomicie nie tylko w Polsce, ale również w krajach znacznie bardziej zinformatyzowanych. Co pewien czas na rynek wypływa firma z genialnym lub przynajmniej dobrym, niszowym oprogramowaniem. Nie obawiałbym się za bardzo czarnych wizji kreślonych przez wielu specjalistów, którzy marzą o pracy na zupełnie jednorodnych systemach. Do tak idealnego rozwiązania udało się dojść nielicznym firmom. Nie sądzę, aby posiadanie kilku specjalizowanych, bardzo specyficznych programów mogło w jakiś znaczący sposób zaszkodzić funkcjonalności systemu. Zresztą, totalna integracja wszystkiego ze wszystkim nie jest tak naprawdę potrzebna żadnej firmie — komentuje Lech Barszczewski, główny informatyk w Petrochemii Płock.

SIŁA WYŻSZA: Utrzymanie odrębnego zestawu sprzętu i choćby bardzo małego zespołu specjalistów, zajmujących się oprogramowaniem innym niż to, które tworzy pakiet zintegrowany, staje się po pewnym czasie bardzo kosztowne. Dlatego jestem zwolennikiem jak najbardziej jednorodnych systemów. Bywa jednak, iż potrzeby użytkowników powodują konieczność zakupu innego rozwiązania — twierdzi Jerzy Klęczar, kierownik biura systemów zarządzania w Zakładach Azotowych Kędzierzyn. fot. Borys Skrzyński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Wieczorek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Każda branża wymaga własnego systemu