KazMunaiGaz może być partnerem PKN Orlen

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-02-2006, 12:31

Kazachski KazMunaiGaz, rywalizujący obecnie z PKN Orlen o kupno większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), mógłby stać się partnerem płockiego koncernu w tym projekcie, a także przy innych strategicznych przedsięwzięciach, w tym przy uzyskaniu dostępu do złóż ropy naftowej.

Kazachski KazMunaiGaz, rywalizujący obecnie z PKN Orlen o kupno większościowego pakietu akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta (Możejki), mógłby stać się partnerem płockiego koncernu w tym projekcie, a także przy innych strategicznych przedsięwzięciach, w tym przy uzyskaniu dostępu do złóż ropy naftowej.

"Nie wykluczamy żadnej możliwości, ale obecnie jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach" - tak o potencjalnym partnerstwie PKN Orlen i KazMunaiGaz powiedziało PAP źródło w płockim koncernie. Według tego rozmówcy, obecna rywalizacja polskiego i kazachskiego koncernu w przetargu na kupno akcji Mażeikiu Nafta nie przekreśla szansy na ewentualną współpracę tych dwóch podmiotów w przyszłości.

"Starania PKN Orlen o kupno akcji Mażeikiu Nafta i ewentualna perspektywa poszukiwań dostępu do złóż ropy naftowej w Kazachstanie, a także plan budowy rurociągu do Płocka, będącego przedłużeniem magistrali Odessa-Brody to przedsięwzięcia, które mogą się uzupełniać. W tym sensie istnieje możliwość, współpracy między PKN Orlen a kazachskim KazMunaiGaz" - przyznał inny rozmówca PAP, związany z jednym z projektów.

W jego ocenie, na razie płocki koncern i KazMunaiGaz wzajemnie sondują możliwości bliższej współpracy. 

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen złożył wiążącą ofertę kupna 53,7 proc. akcji litewskiej rafinerii Mażeikiu Nafta, należących do rosyjskiego Jukosu - jest ona wyższa niż kwota 1,2 mld USD oferowana w tym samym przetargu przez KazMunaiGaz.

W ofercie płocki koncern przedstawił program inwestycyjny na około 1 mld USD w przeciągu kilku lat. Plan zakłada realizację wszystkich inwestycji, które Możejki prowadziły do tej pory, rozwój sektora petrochemicznego, zwiększenie przerobu ropy naftowej do 11 mln ton, intensywny rozwój detalu, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Jukos, który ma obecnie poważne trudności finansowe, został właścicielem większościowego pakietu akcji Mażeikiu Nafta w 2002 r. Wcześniej zagranicznym inwestorem rafinerii był amerykański Williams, jednak wycofał się ze spółki, a głównym powodem tej decyzji był brak możliwości wywiązania się z dostaw ropy naftowej do litewskiej spółki.

Na początku stycznia PKN Orlen poinformował, że chce przeznaczyć minimum 10 mld zł w ciągu 10 lat na wydobycie ropy naftowej. Inwestycje mają być prowadzone w Kazachstanie, Iraku i Rosji. Niewykluczone, że projekty wydobywcze będą realizowane także we współpracy z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem (PGNiG), Grupą Lotos i Naftą Polską, z którymi płocki koncern podpisał porozumienie w 2005 roku.

Prezes PKN Orlen Igor Chalupec powiedział kilka tygodni temu, że spółka ta widzi możliwość włączenia się w realizację przedłużenia rurociągu Odessa-Brody na Ukrainie do Polski.

Plany rozbudowy rurociągu Odessa-Brody do Płocka przygotowuje Międzynarodowe Przedsiębiorstwo Rurociągowego Sarmatia, które jest polsko-ukraińską spółką, powstałą w lipcu 2004 roku (po 50 proc. udziałów mają tam polskie Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" i ukraińska Ukrtransnafta). Koszt budowy magistrali szacuje się na około 500 mln euro. Gotowy jest wstępny biznesplan przedsięwzięcia. Opracowanie analiz zlecono konsorcjum, w skład, którego wchodzą firmy konsultingowe z Finlandii, Niemiec i Grecji: SWECO PIC, ILF GmbH oraz KANTOR. Komisja Europejska przyznała na ten cel 2 mln euro.

W grudniu 2005 roku na temat projektu przedłużenia do Płocka rurociągu Odessa-Brody rozmawiali przedstawiciele PERN "Przyjaźń", Ukrtransnafty oraz Zhanat Yertlesova z KazMunaiGaz (kazachski koncern miałby zapewnić surowiec dla magistrali). Później z wizytą w Kazachstanie przebywał członek zarządu PKN Orlen Cezary Filipowicz, odpowiedzialny za projekt upstreamu, pozyskania przez płocki koncern dostępu do złóż surowca.

Uruchomienie rurociągu Brody-Płock, wykorzystującego ropę naftową ze złóż Morza Kaspijskiego, miałoby zdywersyfikować dostawy tego surowca do Polski, obecnie w większości dostarczanego z kierunku rosyjskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / KazMunaiGaz może być partnerem PKN Orlen