KBC TFI chce być jak żaglówka

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 02-07-2014, 00:00

W czasie hossy popłynie na pełnych żaglach, w trakcie bessy zwinie je i włączy silnik — taką strategię ma stosować nowy fundusz towarzystwa.

Global Partners Zabezpieczenia Aktywów 90 Sierpień wyróżnia się nie tylko osobliwą nazwą, ale też polityką inwestycyjną. Nie dość, że na pokładzie żaglówki załoga ma pracować całą dobę, to jeszcze płynąć do celu nawet w ekstremalnych warunkach. Gdy wiatr będzie sprzyjał, wówczas wciągnie żagle na maszt, co oznacza, że w portfelu znajdzie się maksymalnie 70 proc. akcji. W czasie rynkowego sztormu włączy silnik, czyli zwiększy udział bezpiecznych aktywów, po to by uchronić inwestorów przed większymi stratami. Zarządzający będą inwestować na globalnych rynkach za pośrednictwem zagranicznych funduszy z grupy KBC, a sygnały kupna i sprzedaży aktywów ma im wysyłać specjalny algorytm, który monitoruje sytuację rynkową 24 godziny na dobę. Dlaczego rynki zagraniczne? Zdaniem Jarosława Antonika, członka zarządu KBC TFI, perspektywy światowej gospodarkisą atrakcyjne. Wskaźnik PMI sektora przemysłowego w głównych gospodarkach powyżej granicy 50 pkt dobrze wróży kontynuacji globalnego ożywienia, strefa euro wychodzi z recesji, a polityka monetarna Japonia (obniżka podatków, liberalizacja rynków, imigracja) przynosi efekty.

— Choć akcje już sporo podrożały, to jednak wcale nie są jeszcze przewartościowane. W kolejnych latach będzie obserwować dwucyfrowy wzrost zysków spółek, co pozytywnie wpłynie na kursy. Nasz nowy fundusz jest tak skonstruowany, aby maksymalnie korzystać ze sprzyjającej koniunktury przy jednoczesnej ochronie kapitału — tłumaczy Jarosław Antonik. Fundusz będzie chronić 90 proc. wartości aktywów (tzw. poziom floor) w każdą rocznicę jego funkcjonowania (ostatni dzień roboczy sierpnia), a jest to możliwe dzięki mechanizmowi CPPI (Constant Proportion Portfolio Insurance). Czynnikiem wyróżniającym go z tłumu ma być płynność (możliwość wejścia i wyjścia z inwestycji w dowolnym momencie) oraz aktywne zarządzanie. Produkt będzie dostępny wyłącznie w oddziałach banku BNP Paribas. Minimalna kwota inwestycji to 5 tys. zł. Opłata za zarządzanie wyniesie 3,5 proc., a manipulacyjna od 0,3 do 1,75 proc. Dodatkowo w okresie subskrypcji, czyli do 29 sierpnia, klienci będą mogli skorzystać z lokaty pomostowej o oprocentowaniu 2,6 proc. w skali roku.

5tys. zł Tyle wynosi minimalna wpłata do nowego funduszu KBC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane