KDPW_CCP startuje z rozliczaniem OTC

opublikowano: 28-12-2012, 00:00

ROZMOWA Z IWONĄ SROKĄ, PREZESEM KDPW

Dlaczego KDPW_CCP angażuje się w rozliczanie transakcji na rynku OTC? Jakie korzyści dla rynku ma przynieść to zaangażowanie?

Iwona Sroka, prezes KDPW:

Ostatni kryzys dał impuls do nowego spojrzenia regulatorów na rynki finansowe i poszukiwanie rozwiązań, które w przyszłości mogłyby zapobiec podobnym perturbacjom. Odpowiedzią Unii Europejskiej na tę kwestię jest rozporządzenie EMIR — European Market Infrastructure Regulation. Obejmuje ono m.in. przepisy związane z funkcjonowaniem izb rozliczeniowych typu CCP, obowiązkiem raportowania informacji o transakcjach w instrumentach pochodnych do repozytoriów transakcji czy rozliczaniem określonych klas derywatów z rynku OTC przez izby rozliczeniowe. My oferujemy rynkowi usługę, która pozwoli instytucjom rynkowym spełnić wszystkie te wymagania.

Kiedy można spodziewać się oficjalnego uruchomienia systemu kdpw_otc?

Regulamin Rozliczeń Transakcji dla obszaru OTC wejdzie w życie 2 stycznia 2013 r. i ten dzień można uznać za oficjalne rozpoczęcie po stronie KDPW_CCP oferowania usługi rozliczania derywatów z rynku OTC i transakcji repo. Bez regulaminu, który musiał zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego, nie moglibyśmy jej oferować. Sam system kdpw_otc udostępniliśmy zainteresowanym firmom do testów już w listopadzie. Teraz musimy jeszcze podpisać odpowiednie umowy z bankami, na co czekaliśmy do zatwierdzenia regulaminu przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Dla wszystkich instytucji, które podpiszą z nami stosowną umowę do końca pierwszego kwartału 2013 r., przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne promocje i zwolnienia z opłat. Warto w tym miejscu dodać, że sam obowiązek rozliczania określonych klas derywatów OTC wejdzie w życie prawdopodobnie dopiero od 2014 r.

Do kogo kierowana jest usługa?

Usługę rozliczania derywatów z rynku OTC i transakcji repo kierujemy do sektora bankowego, czyli instytucji, które są w tym obszarze aktywne. W pierwszym etapie izba KDPW_CCP będzie rozliczała instrumenty denominowane w polskim złotym. W przyszłości planujemy poszerzyć ofertę także o derywaty denominowane w innych walutach.

Czy korzystaniem z niej zainteresowane są także instytucje zagraniczne?

Chcemy zachęcić zagraniczne banki, które dokonują operacji w instrumentach w złotym, do korzystania z usług izby KDPW_ CCP. Przedstawiliśmy naszą ofertę największym graczom z londyńskiego City i spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Co — oprócz rozliczania w polskiej walucie — ma skłonić polskie banki do korzystania właśnie z usług KDPW_CCP, a nie jej większych zagranicznych konkurentów?

Naszą przewagą nad zagranicznymi izbami w obszarze OTC i swoistą niszą, którą chcemy zagospodarować, jest fakt, że rozliczamy transakcje w pieniądzu banku centralnego — Narodowy Bank Polski jest naszym bankiem rozliczeniowym. Dajemy także możliwość wnoszenia zabezpieczeń w polskich bonach i obligacjach skarbowych, akcjach z indeksu WIG20 oraz złotym.

Jak długo trwały przygotowania do uruchomienia platformy i jaki był ich koszt?

Nad projektem pracowaliśmy wspólnie ze środowiskiem bankowców prawie 2 lata. Stworzyliśmy zupełnie nową usługę, którą stale dostosowywaliśmy do potrzeb rynku i równolegle do projektowanych wówczas przepisów europejskich — rozporządzenia EMIR. Wymagało to po naszej stronie przygotowania odpowiednich regulacji, zaprojektowania i zbudowania systemu kdpw_otc, współpracy z parlamentem w celu zmian w polskim prawie, które wprowadziły pojęcie nowacji rozliczeniowej, bez której nie bylibyśmy pełnoprawnym partnerem centralnym, czyli CCP (z ang. central counterparty). Koszty były związane w głównej mierze z wydatkami w sferze IT.

Ile banków zgłosiło się do testów platformy i jakie są rezultaty tych testów?

Zgodnie z przyjętym harmonogramem system kdpw_otc udostępniliśmy do testów 19 listopada. Obecnie już 7 podmiotów współpracuje z nami w ramach testowania platformy do rozliczeń. Ma to na celu przede wszystkim zweryfikowanie poprawności oprogramowania po stronie instytucji finansowych i sprawdzenie, jak współpracuje z systemem kdpw_otc. Jest to o tyle istotne, że po uruchomieniu produkcyjnym usługi wszystkie operacje będą się odbywały automatycznie.

Kiedy KDPW_CCP będzie mogło wystartować z rozliczaniem kolejnych instrumentów pochodnych — także tych denominowanych w euro lub innych walutach?

Planujemy uruchomienie takich usług na 2014 r. Klasy instrumentów i ewentualny wachlarz walut będzie zależał od potrzeb rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu