KE:Prodi wezwał do elastycznego traktowania paktu

17-10-2002, 13:52

BRUKSELA (Reuters) - Komisja Europejska ustosunkowała się w czwartek do wcześniejszej wypowiedzi jej przewodniczącego, Romano Prodiego, który określił Pakt na Rzecz Stabilizacji i Wzrostu jako "głupi". Według Komisji Prodi wezwał jedynie do elastycznego traktowania jego zasad.

Rzecznik KE powiedział dziennikarzom, że wypowiedzi przewodniczącego dla francuskiego dziennika Le Monde nie można wyjmować z kontekstu. Zaprzeczył również, by w łonie Komisji panowały sprzeczne zdania dotyczące paktu, który nakłada na państwach strefy euro obowiązek utrzymania deficytu budżetowego poniżej trzech procent PKB.

"(Prodi) chciał powiedzieć, że stosowanie paktu wymaga elastyczności" - powiedział rzecznik. "Pakt Stabilizacyjny wprowadzany w sposób elastyczny - mówił dotychczas przewodniczący i znów to powtarza - jest spoiwem naszej polityki ekonomicznej" - dodał.

W ubiegłym roku Portugalia jako pierwszy z krajów strefy euro przekroczyła ustalony limit deficytu budżetowego. Natomiast w środę niemiecki rząd przyznał, że w tym roku deficyt budżetowy w największej gospodarce europejskiej może również wzrosnąć powyżej trzech procent.

To właśnie Niemcy nalegały na dołączenie paktu do Traktatu z Maastricht, który określa ramy makroekonomiczne dla krajów strefy euro, obawiając się, że tradycyjnie ekspansywna polityka budżetowa niektórych krajów unii walutowej może podważyć wiarygodność wspólnej waluty.

W kontekście rosnących obaw i kontrowersji wokół zasad kontrolowania deficytu w UE i strefie euro Prodi powiedział w czwartek dziennikowi Le Monde:

"Pakt stabilizacyjny jest niedoskonały, to prawda. Istnieje zatem potrzeba stworzenia inteligentniejszego narzędzia kontroli i większej elastyczności."

"Dobrze wiem, że pakt jest głupi, podobnie jak wszystkie sztywne regulacje. Jeżeli jednak chcemy go zmienić, potrzebujemy jednomyślności, a tej na razie nie ma" - stwierdził.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KE:Prodi wezwał do elastycznego traktowania paktu