KE rozbudowała ofertę grantową dla maluchów

opublikowano: 03-04-2019, 22:00

Praca nad technologiami i doprowadzeniem ich do etapu komercjalizacji będzie łatwiejsza. Pomoże w tym wachlarz dotacyjnego wsparcia z Brukseli

To już ostatni dzwonek dla rodzimych małych i średnich graczy, którzy chcą zdobyć dotacje z fazy pierwszej Instrumentu dla MŚP (SME Instrument) na opracowanie studium wykonalności dla nowych, przełomowych produktów. Komisja Europejska (KE) chce zrezygnować z tego konkursu. Jest on częścią programu Horyzont 2020, który wspiera B+R na Starym Kontynencie. Przedsiębiorcy mają jeszcze dwie szanse na składanie wniosków o dofinansowanie. Pierwsza tura kończy się 7 maja, natomiast druga — 5 września.

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie
Kontaktowym Programów Badawczych (KPK PB) UE, podkreśla, że pilotaż programu
Europejskiej Rady ds. Innowacji pomoże przedstawicielom KE wypracować optymalne
propozycje dotacyjne w Horyzoncie Europa, następcy Horyzontu po 2020 roku.
Zobacz więcej

PAPIEREK LAKMUSOWY:

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych (KPK PB) UE, podkreśla, że pilotaż programu Europejskiej Rady ds. Innowacji pomoże przedstawicielom KE wypracować optymalne propozycje dotacyjne w Horyzoncie Europa, następcy Horyzontu po 2020 roku. Fot. WM

Stawką w naborze jest dotacja w wysokości 50 tys. EUR. Są jednak nowe dobre wieści z Brukseli. KE otwiera dodatkowy worek z pieniędzmi na nowatorskie rozwiązania, które powstaną w MŚP i w konsorcjach naukowo-przemysłowych. Właśnie ogłosiła nową odsłonę pilotażowego programu Europejskiej Rady ds. Innowacji. Najważniejsze nowości to dwa instrumenty: Pathfinder wspierający pionierskie przedsięwzięcia i Accelerator finansujący technologie.

— Pathfinder już wystartował. Firma, która prowadzi projekt badawczo-innowacyjny, może liczyć na grant w wysokości 3 mln EUR. Celem konkursu jest wspieranie nowych, zaawansowanych technologii przyszłości, które dotyczą kilku dyscyplin naukowych i są obarczone wysokim stopniem ryzyka — mówi Katarzyna Walczyk- Matuszyk, zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych (KPK PB) UE.

KE zaprasza do udziału w naborze konsorcja naukowo-przemysłowe. Mile widziane są też małe i średnie przedsiębiorstwa. Wnioski o dofinansowanie można składać do 18 września. Eksperci ocenią przełomowość pomysłu na konkretne rozwiązanie.

Wiele form wsparcia

Dotacje z programu Pathfinder pomogą też MŚP i młodym naukowcom, którzy rozkręcają nowatorskie projekty w takich dziedzinach jak sztuczna inteligencja, autonomiczne materiały i urządzenia, a także rozwiązania bezemisyjne w zakresie energii. Każdy beneficjent dostanie wsparcie w wysokości 4 mln EUR. Termin składania wniosków o unijne wsparcie mija 3 września.

Na swoją premierę czeka Accelerator. Program pomaga przedsiębiorstwom rozwijać innowacje i technologie. Jest on bardzo podobny do fazy drugiej Instrumentu MŚP, czyli grantów przeznaczonych na ocenę potencjału technicznego i komercyjnego projektów. Stawką w nowym konkursie będzie dotacja w wysokości od 2 do 2,5 mln EUR. Maksymalne wsparcie wyniesie 70 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

— Oprócz grantu spółki będą mogły liczyć również na finansowanie kapitałowe typu equity. Na etapie składania wniosku przedsiębiorca zdecyduje, która opcja interesuje go najbardziej — czy grant, czy dotacja połączona z instrumentem kapitałowym, a może tylko to ostatnie finansowanie. Ten wariant będzie dostępny tylko dla projektów, które są na wysokim, co najmniej 9. poziomie gotowości technologicznej. W przypadku finansowania equity wartość przedsięwzięcia może wynosić aż 15 mln EUR — podkreśla Katarzyna Walczyk-Matuszyk.

Co ważne, wspomniane projekty będą mogły trwać od roku do dwóch lat. Eksperci zwrócą szczególną uwagę na zainteresowanie rynku danym rozwiązaniem.

— Sprawdzą potencjalną grupę odbiorców, plan komercjalizacji i czy pomysł ma wymiar europejski lub globalny. Na etapie oceny wniosku eksperci mogą sugerować zmianę schematu grantowego na model finansowania kapitałowego. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie należeć do przedsiębiorcy. Planowane terminy składania wniosków to 5 czerwca i 9 października — zaznacza zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych (KPK PB) UE.

Będzie też konkurs w ramach tzw. szybkiej ścieżki do innowacji (Fast track to Innovation). Jest on przeznaczony dla konsorcjów przemysłowo-naukowych. Mogą one liczyć na granty do 3 mln EUR. Wsparcie dla nich nie powinno przekroczyć 70 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. KE czeka na wnioski do 23 maja. Następna tura to 22 października.

Szansa na premię

Bonusem dla firm biorących udział w konkursach Accelerator, Fast Track to Innovation i Pathfinder jest wsparcie coachingowe i mentoringowe. Eksperci będą pomagać przedsiębiorcom w rozwijaniu projektów, zarządzaniu innowacjami i rozwiązywaniu problemów w firmach. Nie lada gratka czeka przedsiębiorstwa i ich konsorcja, które pracują nad rozwiązaniamiw dziedzinie sztucznej fotosyntezy, innowacyjnymi bateriami dla pojazdów elektrycznych i systemami wczesnego ostrzegania przed epidemiami. Nagrodą są dotacje do 5 mln EUR. Katarzyna Walczyk-Matuszyk zwraca uwagę, że celem pilotażowego programu Europejskiej Rady ds. Innowacji jest przetestowanie wspomnianych konkursów z unijnym wsparciem.

— KE sprawdzi, czy z jego pomocą uda się podnieść innowacyjność europejskiej gospodarki, a następnie wypracuje optymalne propozycje w nowym programie Horyzoncie Europa, następcy Horyzontu po 2020 roku — wyjaśnia zastępca dyrektora w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych.

W zapowiedzianym programie Europejska Rada ds. Innowacyjności będzie wspierana przez 15-20 ekspertów doświadczonych w prowadzeniu biznesu, wdrażaniu nowatorskich projektów i budowaniu ekosystemu innowacji. KE rozpoczęła nabór na członków takiej grupy doradczej. Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE zachęca, aby polscy specjaliści również zgłaszali się do udziału w tym przedsięwzięciu.

Wyższa ranga

Pomysł chwali Marzena Chmielewska, dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan. Jej zdaniem wspomniana rada wraz z ekspertami nada innowacjom w budżecie unijnym jeszcze wyższą rangę.

— Jeśli za jakąś instytucją idzie konkretna oferta skierowana do rynku, ma ona sens istnienia. Ważne, aby polscy przedsiębiorcy zauważyli tę zmianę. Instrumenty finansowe zarządzane przez Brukselę są jeszcze mało rozpoznawalne wśród firm — podkreśla Marzena Chmielewska.

Zauważa, że przedsiębiorcy narzekają na pracę polskich ekspertów, którzy oceniają przełomowe przedsięwzięcia.

— Często nie znają technologii prezentowanych w projektach, ścieżek rozwoju budowanych przez firmy. Dlatego powstająca grupa ekspertów, topowych innowatorów, znawców technologii i osiągnięć naukowych w wielu dziedzinach będzie cennym nabytkiem — ocenia dyrektor departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Warto podkreślić, że w Horyzoncie nie ma kopert narodowych. Firmy muszą zmierzyć się z konkurencją przedsiębiorców z całej Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy