KE: w rozszerzonej Unii wzrost dochodów nowych członków

Polska Agencja Prasowa SA
02-05-2006, 15:23

Na rozszerzeniu Unii Europejskiej skorzystały wszystkie kraje członkowskie, w tym osiem nowych z Europy Środkowowschodniej, których wzrost na głowę wzrósł z 44 proc. unijnej średniej w 97 roku do 50 proc. w 2005 r. - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Na rozszerzeniu Unii Europejskiej skorzystały wszystkie kraje członkowskie, w tym osiem nowych z Europy Środkowowschodniej, których wzrost na głowę wzrósł z 44 proc. unijnej średniej w 97 roku do 50 proc. w 2005 r. - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

    Niektóre wnioski raportu, który ma być przedstawiony w środę opublikował we wtorek dziennik "Financial Times".

    Według raportu rozszerzenie Unii Europejskiej wpłynęło na wzrost gospodarczy i handel. Natomiast wbrew obawom na zachodzie Europy, nie doszło tam do znaczącej utraty miejsc pracy z powodu przenoszenia przedsiębiorstw do nowych postkomunistycznych członków UE, gdzie są niższe koszty pracy.

    Raport, przygotowany przez komisarza ds. gospodarczych i walutowych Joaquina Almunię pokazuje, że w nowych państwach UE wzrósł przychód na głowę z 44 proc. unijnej średniej w 1997, kiedy konkretyzowały się ich ambicje do członkostwa, do 50 proc. w ubiegłym roku.

    Nowe kraje znacząco zwiększyły swój handel do zachodniej Europy - ich udział w handlu do "starej" UE wzrósł między 1993 a 2005 rokiem z 5 proc. do 13 proc. Największymi eksporterami wśród nowych państw są Czechy i Polska. Jednak to stare kraje wciąż korzystają z dużych nadwyżek handlowych z nowymi.

    Bezpośrednie zagraniczne inwestycje w nowych państwach członkowskich osiągnęły w 2004 roku 191 mld euro, z czego 75 proc. stanowiły inwestycje ze "starej" Europy.

    "Niemcy są głównym inwestorem, szczególnie aktywnym w Czechach, na Węgrzech, w Polsce i Słowacji, podczas gdy kraje skandynawskie głównie inwestują na Litwie, Łotwie i w Estonii" - donosi raport.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KE: w rozszerzonej Unii wzrost dochodów nowych członków