KE: W sporze handlowym kolejny ruch należy do USA

Reuters
opublikowano: 16-01-2002, 13:29

GENEWA (Reuters) - Komisarz Unii Europejskiej ds. Handlu, Pascal Lamy wezwał w środę USA, by te szybko zerwały z nielegalnymi praktykami udzielania eksporterom zwolnień podatkowych. Nie powiedział jednak, czy UE wykorzysta przysługujące jej prawo nałożenia sankcji na Amerykę. "Chcemy szybko osiągnąć w tej sprawie kompromis" - powiedział Lamy dziennikarzom. Lamy nawiązywał

GENEWA (Reuters) - Komisarz Unii Europejskiej ds. Handlu, Pascal Lamy wezwał w środę USA, by te szybko zerwały z nielegalnymi praktykami udzielania eksporterom zwolnień podatkowych. Nie powiedział jednak, czy UE wykorzysta przysługujące jej prawo nałożenia sankcji na Amerykę.

"Chcemy szybko osiągnąć w tej sprawie kompromis" - powiedział Lamy dziennikarzom.

Lamy nawiązywał do poniedziałkowej decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która uznała, że amerykański system podatkowy wciąż pozwala firmom nie płacić podatku od dochodu uzyskanego poza USA. WTO uznała, że takie działanie jest nielegalne i należy je zmienić.

Unia Europejska może teraz nałożyć na Amerykanów sankcje, które mogą przekroczyć nawet cztery miliardy dolarów. Byłaby to największa kara w historii WTO.

UE nie wyznaczyła sobie ostatecznego terminu od którego zacznie stosować środki odwetowe.

"Zobaczymy, jakie propozycje złożą nam USA" - powiedział Lamy.

USA obiecały współpracować z Unią w kwestii rozwiązania trwającego od pięciu lat sporu, nie zadeklarowały się jednak, czy zmienią w związku z tym ustawodawstwo.

Stosunki handlowe pomiędzy Ameryką a Europą mogą się jeszcze pogorszyć z powodu sporu o stal. Waszyngton nie wyklucza wprowadzenia ceł importowych, by chronić swój pogrążony w kryzysie sektor hutniczy.

Lamy powiedział, że protekcjonizm jest tu złym wyjściem i ostrzegł, że jeżeli cła zostaną wprowadzone, UE ponownie zaskarży USA do WTO.

Europejski komisarz wspomniał, że taka decyzja Amerykanów mogłaby wywołać analogiczną reakcję w Europie.

"Inne kraje też mogłyby zacząć stosować protekcjonistyczne metody, co spowodowałoby reakcję łańcuchową" - powiedział Lamy.

Lamy, który pod koniec stycznia leci do Waszyngtonu powiedział, że problemy amerykańskiego sektora stalowego wynikają z tego, że w przeszłości nie zrestrukturyzowano go wystarczająco dogłębnie.

"To problem USA i nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy za niego płacić" - stwierdził.

Europejski komisarz spotkał się w Genewie z dyrektorem generalnym WTO, Mike'm Moorem.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Reuters

Polecane