Czytasz dzięki

Kepler-432b: mamy nową Ziemię

  • Marek Mejssner
opublikowano: 23-07-2015, 20:41

W trakcie misji teleskopu Kepler NASA odkryto "starszą kuzynkę Ziemi" - skalistą planetę Kepler-452b znajdującą się w "strefie zamieszkalnej" tzw. ekostrefie. Jest to najbardziej podobna do Ziemi planeta z dotychczas odkrytych - poinformowała NASA.

Kepler-432B i Ziemia
NASA

Kepler-452b jest planetą skalistą, o średnicy o 60 proc. większej od średnicy  od Ziemi. jest pełny okres obiegu wokół macierzystej gwiazdy wynosi 385 dni, czyli jest tylko o 5 proc. dłuższy niz w wypadku Ziemi. sama gwiazda macierzysta jest typu G2,a więc dokładnie tego samego co nasze Słońce. Według NASA okres obiegu, typ gwiazdy i "pewne szczególne cechy przejścia wokół niej" wskazują na to iż na planecie znajduje się w dużych ilościach woda.

Jest prawdopodobne, że jeśli życie rozwinęło się na Kepler-452b, istnieje ono w bardzo wielu formach. Gwiazda macierzysta Kepler-432 jest bowiem o 1,5 mld starsza niż Słońce, ma 6 mld lat. Jej jasność jest o 20 proc. większa, zaś średnica większa o 10 proc. od Słońca. Mimo iż należy do typu G2 nie grozi jej przemiana w Supernovą.

Jak powiedział główny analityk danych misji Kepler, Jon Jenkins z Ames Research Center, obserwacja Kepler-432b starszego i większego kuzyna Ziemi daje możliwość zrozumienia w jaki sposób przebiegała ewolucja naszej planety. Obiega ona swoją gwiazdę macierzystą o 1,5 mld lat dłużej niż Ziemia- Słońce, a warunki na niej panujące pozwalają na przypuszczenie, że mogło tam narodzić się życie.

Niestety, jeśli nawet na Kepler-452b jest wątpliwe, żeby przekonali się o tym ludzie. Układ Kepler-432 znajduje się bowiem w odległości 1,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Jak zauważył John Grunsfeld, zastępca administratora w  Science Mission Directorate "nawet w przypadku wynalezienia napędu nadświetlnego byłyby z tym problemy".

Istnieją jednak szanse, że następna "druga Ziemia" będzie bliżej naszej. Z odkryciem  Kepler-432B ilość planet znajdujących się w ekostrefie w zbliżonej odległości od swojej gwiazdy macierzystej jak Ziemia od Słońca i posiadających podobne co nasza planeta wymiary, wzrosła do 521. Na potwierdzenie czeka przy tym 11 kandydatek "bardzo zbliżonych" do Ziemi. Planet potwierdzonych odkryto łącznie 1030, kandydatów na planety jest 4696 ale większość to przypuszczalnie gazowe olbrzymy.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane