Kepler-432b: mamy nową Ziemię

  • Marek Mejssner
23-07-2015, 20:41

W trakcie misji teleskopu Kepler NASA odkryto "starszą kuzynkę Ziemi" - skalistą planetę Kepler-452b znajdującą się w "strefie zamieszkalnej" tzw. ekostrefie. Jest to najbardziej podobna do Ziemi planeta z dotychczas odkrytych - poinformowała NASA.

Zobacz więcej

Kepler-432B i Ziemia NASA

Kepler-452b jest planetą skalistą, o średnicy o 60 proc. większej od średnicy  od Ziemi. jest pełny okres obiegu wokół macierzystej gwiazdy wynosi 385 dni, czyli jest tylko o 5 proc. dłuższy niz w wypadku Ziemi. sama gwiazda macierzysta jest typu G2,a więc dokładnie tego samego co nasze Słońce. Według NASA okres obiegu, typ gwiazdy i "pewne szczególne cechy przejścia wokół niej" wskazują na to iż na planecie znajduje się w dużych ilościach woda.

Jest prawdopodobne, że jeśli życie rozwinęło się na Kepler-452b, istnieje ono w bardzo wielu formach. Gwiazda macierzysta Kepler-432 jest bowiem o 1,5 mld starsza niż Słońce, ma 6 mld lat. Jej jasność jest o 20 proc. większa, zaś średnica większa o 10 proc. od Słońca. Mimo iż należy do typu G2 nie grozi jej przemiana w Supernovą.

Jak powiedział główny analityk danych misji Kepler, Jon Jenkins z Ames Research Center, obserwacja Kepler-432b starszego i większego kuzyna Ziemi daje możliwość zrozumienia w jaki sposób przebiegała ewolucja naszej planety. Obiega ona swoją gwiazdę macierzystą o 1,5 mld lat dłużej niż Ziemia- Słońce, a warunki na niej panujące pozwalają na przypuszczenie, że mogło tam narodzić się życie.

Niestety, jeśli nawet na Kepler-452b jest wątpliwe, żeby przekonali się o tym ludzie. Układ Kepler-432 znajduje się bowiem w odległości 1,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Łabędzia. Jak zauważył John Grunsfeld, zastępca administratora w  Science Mission Directorate "nawet w przypadku wynalezienia napędu nadświetlnego byłyby z tym problemy".

Istnieją jednak szanse, że następna "druga Ziemia" będzie bliżej naszej. Z odkryciem  Kepler-432B ilość planet znajdujących się w ekostrefie w zbliżonej odległości od swojej gwiazdy macierzystej jak Ziemia od Słońca i posiadających podobne co nasza planeta wymiary, wzrosła do 521. Na potwierdzenie czeka przy tym 11 kandydatek "bardzo zbliżonych" do Ziemi. Planet potwierdzonych odkryto łącznie 1030, kandydatów na planety jest 4696 ale większość to przypuszczalnie gazowe olbrzymy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Mejssner

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Kepler-432b: mamy nową Ziemię