Kęty liczą na lepszy kwartał

KSA
opublikowano: 30-04-2008, 00:00

Wyniki aluminiowej grupy są nieco gorsze niż przed rokiem, ale zgodne z prognozami.

Wyniki aluminiowej grupy są nieco gorsze niż przed rokiem, ale zgodne z prognozami.

W I kwartale Grupa Kęty miała 294,7 mln zł przychodów. To o 3 proc. więcej niż w tym samym okresie 2007 r. Zysk operacyjny poprawił się o 23 proc., do 33,4 mln zł, ale na czysto spółka zarobiła 17,2 mln zł, czyli aż o 20 proc. mniej.

Na poziom przychodów pozytywnie wpłynął wolumenowy wzrost sprzedaży oraz konsolidacja Metalplastu Złotów. Negatywnie zadziałało umocnienie złotego. Z kolei czysty zarobek Kęt pogrążył wzrost zadłużenia (a konkretnie wzrost kosztów odsetkowych) i ujemne różnice kursowe.

— Drugi kwartał powinien być znacząco lepszy pod względem przychodów, co przy zachowaniu marż powinno mieć też pozytywny wpływ na zysk netto — mówi Adam Piela, dyrektor finansowy giełdowej spółki.

Kęty są zadowolone z wyniku segmentu opakowań giętkich — sprzedaż wzrosła o 16 proc. w porównaniu z I kw. 2007 r.

— Skupiliśmy się na rozwoju technologicznym, co przynosi rezultaty. Pozyskaliśmy nowych klientów, m.in. z Rosji i Holandii — mówi Dariusz Mańko, prezes Kęt.

O 13,5 proc. mniejsze przychody niż przed rokiem zanotowano w segmencie wyrobów wyciskanych.

— Powód jest jeden: wysoka baza. Początek ubiegłego roku był bardzo dobry — tłumaczy Dariusz Mańko.

Zaszkodził też mocny złoty. Prezes dodaje jednak, że w II kw. spodziewa się 20-procentowego wzrostu przychodów tego segmentu w porównaniu z I kw. Kęty postawią też na produkcję wyżej przetworzonych wyrobów, m.in. dla branży motoryzacyjnej, gdzie mają szansę osiągnąć wyższe marże. Nadal będą też szukać okazji do przejęcia zagranicznej firmy.

— Mamy ambicję, by rodzima spółka uczestniczyła w budowie polskich drapaczy chmur — mówi Dariusz Mańko o perspektywach segmentu usług budowlanych oraz systemów aluminiowych.

W I kw. sprzedaż fasad i rolet wzrosła o blisko 6 proc. w porównaniu z takim samym okresem 2007 r. W usługach zanotowano 2-procentowy wzrost. O 68 proc. poprawiła się sprzedaż w segmencie okuć budowlanych, ale głównie dzięki konsolidacji Metalplastu Złotów (biznes podstawowy wzrósł o niemal 11 proc.).

Rynek spokojnie podszedł do raportu kwartalnego Kęt — kurs w trakcie sesji zmieniał się w niewielkim stopniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu