Kęty mają dobre podstawy

Zbigniew Bętlewski
25-10-2001, 00:00

Częstym komentarzem do ostatnich wzrostów na warszawskiej giełdzie jest to, że nie mają one podstaw fundamentalnych. Jedną z niewielu spółek, które przeczą tej teorii, są Kęty — na środowej sesji kurs spółki zyskał na wartości 3,4 proc., przy bardzo wysokim wolumenie obrotów na poziomie 102 tys. akcji. W ciągu ostatniego miesiąca akcje spółki wzrosły o ponad 17 proc., a więc w stopniu porównywalnym z indeksami giełdowymi.

Opublikowane ostatnio wstępne dane finansowe po trzech kwartałach wskazują, że sytuacja Kęt jest bardzo dobra. Jedynie przychody ze sprzedaży są niższe od osiągniętych w analogicznym okresie ubiegłego roku. Natomiast zysk operacyjny wzrósł w tym czasie o 174 proc., a zysk netto o 160 proc. Bardzo dobre są też osiągnięcia spółek z Grupy Kapitałowej Kęt (Metalplast Bielsko, Alupol, Flexpol), które notują wysoką rentowność działalności.

Dobre wyniki Ket są m.in. skutkiem niskich cen aluminium na giełdach światowych, które jest podstawowym surowcem stosowanym przez spółkę. Kęty importują sporo surowców (a także eksportują swoje wyroby), w związku z czym spółka stosuje transakcje ograniczające ryzyko walutowe, z czego w obecnej sytuacji rynkowej ma pewne korzyści. Dużym zagrożeniem dla jej wyników byłby wzrost cen aluminium, ale także ewentualne wprowadzenie podatku importowego.

W ostatnim czasie w akcjonariacie Kęt pojawiły się dwa duże fundusze emerytalne, które przekroczyły próg 5 proc. głosów na WZA – OFE PZU i OFE ING Nationale-Nederlanden. Wykorzystały one sytuację, że Skarb Państwa „obdarował” akcjami Kęt Towarzystwo Finansowe Silesia, które jak zwykle w takich przypadkach chciało się ich pozbyć i to po niewygórowanej cenie. Na co liczą fundusze nabywając akcje aluminiowego potentata? Z pewnością na korzystną odsprzedaż inwestorowi branżowemu, który może się pojawić w spółce w najbliższych miesiącach. A cena transakcji może być istotnie wyższa od obecnego kursu giełdowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Bętlewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kęty mają dobre podstawy