KFK zainwestuje w fundusze, a te w MSP

  • Marta Bellon
02-02-2012, 00:00

Fundusze VC zasilone przez KFK pieniędzmi ze Szwajcarii będą inwestować w firmy na etapie startu i rozwoju.

Ogłaszając kolejny konkurs na uzyskanie kapitału ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy dla funduszy venture capital (VC) z pulą 60 mln zł, Krajowy Fundusz Kapitałowy (KFK) przewidywał, że dostanie co najwyżej osiem ofert. Tymczasem padł rekord.

Wpłynęło aż 25 propozycji dokapitalizowania nowo tworzonych funduszy VC. To najlepszy wynik w historii. Dla przedsiębiorców z sektora MSP oznacza to większe możliwości zyskania pieniędzy na start i rozwój biznesu.

Podnieść konkurencyjność

Jak to działa? KFK jest tzw. funduszem funduszy, zasilającym nowe prywatne fundusze kapitałowe, które z kolei bezpośrednio inwestują w firmy. Większość pieniędzy, które dostaną, trafi więc ostatecznie do przedsiębiorców.

Piotr Gębala, prezes KFK, uważa, że w obecnej sytuacji ekonomicznej firmom z sektora MSP może być trudniej niż kiedykolwiek zyskać finansowanie z banków, co przełoży się na zwiększenie popytu na pieniądze z funduszy VC.

— Duże zainteresowanie konkursem świadczy o dobrych perspektywach rozwoju rynku VC w Polsce i zwiększa prawdopodobieństwo, że w ciągu kilku lat zbliżymy się do średniej europejskiej — uzupełnia Hubert Konarski, członek zarządu KFK.

Zgłoszone aplikacje przejdą teraz ocenę formalną, która potrwa około tygodnia, a następnie — analizę merytoryczną. Premiowane będą te fundusze, które planują inwestować w projekty innowacyjne, zlokalizowane w czterech województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim i małopolskim, a także takie, które mają szansę osiągnąć znaczący sukces rynkowy.

Dokapitalizowane przez KFK fundusze będą inwestować w MSP na najwcześniejszym etapie rozwoju przedsiębiorstwa, startu lub ekspansji. Jak podkreśla KFK — oprócz kapitału wniosą do spółek wiedzę oraz doświadczenie biznesowe. A to ma się przyczynić do podniesienia konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.

Wsparcie dla firm

Zakończony konkurs jest już piątym ogłoszonym przez KFK i drugim finansowanym z puli Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli przez rząd Szwajcarii. W pierwszym konkursie wpłynęło 14 ofert. Fundusze, które wesprze w ramach tego konkursu, muszą dokonać co najmniej 16 inwestycji. KFK ma nadzieję, że przynajmniej dziesięć przedsięwzięć ze wszystkichfinansowanych projektów rozwinie się w duże, międzynarodowe biznesy. Efektem obu konkursów ma być wsparcie łącznie 32 przedsiębiorstw z sektora MSP.

Fundusze VC utworzone w drugiej edycji konkursu rozpoczną działalność na przełomie 2012 i 2013 r. KFK razem z prywatnymi inwestorami w ramach wszystkich swoich programów w najbliższych latach planuje zainwestować w fundusze venture capital w sumie około 1,5 mld zł. Instytucja podpisała do tej pory 13 umów inwestycyjnych z funduszami. Siedem z nich już działa i inwestuje, a sześć jest w fazie uruchamiania działalności.

Franki płyną do Polski

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy jest formą bezzwrotnej pomocy zagranicznej udzielonej Polsce przez rząd Szwajcarii. Na mocy umów międzynarodowych nowe państwa członkowskie Unii Europejskiej otrzymały ponad 1,25 mld CHF na zmniejszenie różnic społeczno-gospodarczych w rozszerzonej Unii Europejskiej.

Szwajcaria przyznała Polsce największą część tych funduszy (ok. 489 mln CHF). Choć program obejmuje swoim zasięgiem cały kraj, co najmniej 40 proc. pieniędzy przeznaczone jest dla czterech województw południowo- -wschodnich: lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego oraz małopolskiego. Całkowita wartość projektu indywidualnego KFK dotyczącego wspierania kapitału podwyższonego ryzyka wynosi 53 mln CHF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / KFK zainwestuje w fundusze, a te w MSP