KGHM chce przeznaczyć do 60 proc. zysku na dywidendę

PAP
opublikowano: 14-02-2008, 15:23

KGHM Polska Miedź chce przeznaczyć na  dywidendę w wysokości do 60% zysku za 2007 roku, wynika z czwartkowych wypowiedzi wiceprezesa Marka Fusińskiego.

"Spółka potrzebuje środków zarówno na inwestycje, jak i zasilenie aktywów" - powiedział Fusiński w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes. Zaznaczył, że spółka operuje w branży "cyklicznej", czyli w takiej, w której powtarzają się okresy lepszych i gorszych wyników.

"W okresie koniunktury powinniśmy się przygotować na gorszy okres" - powiedział wiceprezes. Przypomniał, że dwa lata temu spółka przyjęła politykę dywidendową, polegającą na tym, że kwota dywidendy jest uzależniona od wskaźnika rentowności.

Fusiński poinformował, że wartość aktywów rzeczowych KGHM to obecnie 7,3 mld zł i spółka powinna przeznaczyć ok. 12-14% tej kwoty na inwestycje odtworzeniowe i rozwój. Przyznał, że w ostatnich latach spółka tego nie robiła.

Według Fusińskiego, KGHM inwestuje w tej chwili m.in. w nowe złoża rudy miedzi oraz hutnictwo (zmianę technologii wytapiania miedzi). Wartość każdej z tych inwestycji przekracza 1,3 mld zł.

"Oceniamy, że ceny miedzi w latach 2008-09 utrzymają się na poziomach zbliżonych do obecnych" - powiedział Fusiński. Poinformował, że dzięki wysokim cenom miedzi i srebra na światowych rynkach KGHM zyskał w 2007 roku 1 mld zł, ale silny kurs złotego pomniejszył przychody o 1,36 mld zł. Dodał, że spółka zabezpiecza się obecnie przed zmianą kursów walutowych wyłącznie kontraktami opcyjnymi, które umożliwiają firmie partycypowanie w ewentualnych wzrostach cen miedzi.

"Obecnie mamy zabezpieczone przed ryzykiem cenowym 30% naszej sprzedaży miedzi na 2008 roku" - powiedział Fusiński.

Narastająco w I-IV kw. 2007 roku KGHM miał 3.798,83 mln zł zysku wobec 3.504,56 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 12.183,11 mln zł wobec 11669,73 mln zł. (ISB)

mtd/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane