KGHM liderem wzrostu w WIG20

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 07-11-2019, 19:53

W trakcie czwartkowego handlu główny, krajowy indeks, WIG20, zyskał 0,75%. mWIG40 spadł o,0,13%, a sWIG80 wzrósł o 0,3%. Najmocniejszym sub-indeksem było WIG-Górnictwo, które zanotowało aż 5,19% wzrostu. Obroty na szerokim rynku wyniosły 845 mln, z czego aż 750 mln przypadło na WIG20.

Wzrostową sesję zapowiadało już otwarcie handlu w Warszawie, kiedy futures na główny indeks zanotowały zwyżkę o blisko 0,6%. Analogiczne tendencje widoczne były na innych rynkach w Europie. Inwestorzy pozytywnie zareagowali na doniesienia, iż strona chińska zasugerowała, że należałoby cofnąć ostatnio wprowadzone obostrzenia handlowe w celu zawarcia porozumienia z USA.

Rynek odebrał informacje te jako sygnał, iż negocjacje postępują. Popołudniu wsparciem dla rynków w Europie było otwarcie sesji w USA, gdzie zarówno SPX jak i NDX wyznaczyły nowe historyczne maksima (wsparte nie tylko optymizmem dot. umowy handlowej ale również trwającym sezonem wynikowym). Lokalnie warto wspomnieć o blisko 5,2% wzrostu sub-indeksu WIG-GÓRNICTWO chociaż należy zastrzec, iż wynik ten pochodzi z ponad 6% zwyżki KGHM (89% udziału w indeksie), podczas gdy zarówno JSW (-3,39%) jak i Bogdanka (-2,43%) zakończyły sesję pod kreską. Drugim najlepszym walorem w WIG20 były akcje Dino Polska, które wzrostem o 5,6% zniwelowały ostatnie dwie sesje korekty. Ponad 3% podbicie zanotował dziś również WIG-Energetyka (PGE z ponad 52% udziału w indeksie rósł o ponad 4%). Na szerokim rynku warto wspomnieć ponadto o mocnym wzroście (o ponad 27%) walorów Elektrobudowy. Ruch ten wytłumaczyć można podpisaniem aneksu do umowy z Areva GmbH dot. zakresu pracy przy elektrowni w Finlandii.

W ujęciu makro KE obniżyła dziś prognozy dla polskiej gospodarki. Komisja zakłada, że w 2019  wzrośnie o 4,1 procent, a w 2020 roku wzrost wyhamuje do 3,3 procent. Część obserwatorów zwróciła uwagę, iż usunięto stwierdzenie, że naruszenie zasad praworządności może docelowo rzutować na inwestycje.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 uplasował się dziś w górnej części tabeli zwrotów indeksów w Europie. Pozostajemy jednak w zakresie 3-sesyjnej zmienności przy 2266 pkt. Teoretycznie wybicie z poniedziałku jest ciągle podtrzymane, a rekordy na Wall St. czy najwyższe poziomy na DAXie od początku 2018r., powinny również, docelowo, wspierać scenariusz wyjścia wyżej.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy