KGHM podbija wartość WIG20

Maciej Zbiejcik
27-08-2003, 00:00

Na akcjach KHGM od lipca można było zarobić już ponad 40 proc. I rosną nadal. Tylko wczoraj podrożały aż o 1,5 proc. przy obrotach na poziomie 57 mln zł. To przede wszystkim efekt braku na GPW płynnych papierów. Bo wyniki spółki nie dają podstaw do takiego skoku wyceny.

Silne zwyżki sprawiły, że KGHM staje się liderem wzrostów wśród największych spó- łek giełdy. Pekao SA i TP SA, których akcje na wakacyjnej hossie zyskały odpowiednio 16 i 20 proc., wyraźnie zostają w tyle. Producentowi miedzi i srebra stara się dotrzymać kroku jedynie PKN Orlen. Od początku lipca papiery koncernu naftowego podrożały o prawie 30 proc.

Osiągnięcia KGHM zaskoczyły nawet najbardziej optymistycznie nastawionych analityków. Z sierpniowych rekomendacji biur maklerskich wynika bowiem, że walory miedziowego kombinatu nie powinny być droższe niż 17,45 zł. Co więcej, wycena niektórych brokerów ledwie przekraczała 14 zł. Ich zdaniem, na więcej nie pozwalają fundamenty spółki. Tymczasem wbrew tym wyliczeniom akcje KGHM kosztują już ponad 20 zł.

Mimo to inwestorzy nie boją się kupować akcji lubińskiego przedsiębiorstwa. Takie zachowanie wymusiła na nich trwająca od wielu miesięcy hossa. Nagle okazało się, iż wielu funduszom brakuje w portfelach tak płynnego papieru, jakim jest KGHM. A to z kolei nakręca spiralę wzrostów.

Silny wzrost wyceny ma dużo mniej wspólnego z wynikami spółki za I półrocze. Choć kombinatowi udało się zwiększyć przychody o 2,5 proc. i zysk netto o ponad 14 proc., to nie udało się zapobiec spadkowi zysku operacyjnego. W pierwszych sześciu miesiącach tego roku spadł on o ponad 20 proc. i osiągnął wartość 113,5 mln zł. Natomiast w tym samym okresie koszty operacyjne wzrosły o 2,4 proc. przy ilościowym wzroście sprzedaży wyrobów miedziowych o 6,2 proc. i zmniejszeniu wolumenu sprzedaży srebra o 3,8 proc. Na dodatek jednostkowy koszt produkcji miedzi denominowany w dolarach wzrósł z 1513 USD/t do poziomu 1550 USD/t. Władze spółki tłumaczą to przede wszystkim niższym o 5,4 proc. kursem dolara. Jednak nie należy zapominać także o wzroście wynagrodzeń oraz wartości zużytej energii.

Oceniając wyniki KGHM warto zwrócić uwagę na osiągnięty wynik na działalności finansowej. W I półroczu zysk z tego tytułu przekroczył 134,7 mln zł i był o ponad 75 mln zł wyższy niż przed rokiem. Tak znacząca poprawa to przede wszystkim zasługa dywidendy z Polkomtelu oraz efekt transakcji zabezpieczeniowych.

To w dużej mierze dzięki dobrym rezultatom na działalności finansowej KGHM zawdzięcza wykonanie z nawiązką rocznej prognozy zysku netto. Po I półroczu osiągnięty wynik netto przekroczył o 22 proc. szacunki na cały 2003 rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM podbija wartość WIG20