KGHM podpisał umowę na prawo do eksploatacji nowego złoża

24-11-2004, 16:09

Prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek podpisał w środę w Lubinie (Dolnośląskie) umowę potwierdzającą prawo koncernu do eksploatacji nowego złoża pod nazwą Głogów Głęboki Przemysłowy. Inwestycja do 2020 roku ma kosztować koncern 1,2 mld zł.

"Umowę tę podpisze jeszcze minister ochrony środowiska i tym samym stanie się faktem rozpoczęcie zapowiadanej przez nas wielkiej inwestycji" - powiedział podczas konferencji prasowej Błądek.

Inwestycja ta określana jest jako budowa drugiego KGHM. Tamtejsze złoża stanowią jedną czwartą zasobów, którymi obecnie dysponuje koncern.

Jak poinformował PAP rzecznik KGHM Dariusz Wyborski, jeszcze w grudniu koncern powinien uzyskać koncesję na wydobycie rudy na obszarze Głogowa Głębokiego.

"Z Głogowa Głębokiego uzyskamy 6 mln ton metalu. Uruchomienie tego złoża ma przedłużyć działalność koncernu w Zagłębiu Miedziowym o ok. 50 lat" - powiedział PAP dyrektor generalny ds. inwestycji i rozwoju w spółce Zbigniew Bryja. Potwierdził, że pierwsze tony rudy z nowego złoża powinny wyjechać na powierzchnię w roku 2012-2013.

W tym roku ruszy natomiast realizacja prac przy budowie szybu SW-4, który ma być jednym z szybów powstających już w nowym obszarze koncesyjnym. Jego lokalizację wyznaczono w kwietniu tego roku. Do końca tego roku koncern wyda na prace z tym związane ok. 13 mln zł.

"Zapewnienie bazy zasobowej dla produkcji górniczej, czyli uruchomienie wydobycia Głogowa Głębokiego, to obecnie priorytet w naszej strategii" - podkreślił Bryja.

Prezes Polskiej Miedzi zaznaczył, że wydobycie z obszaru nowego złoża, które położone jest na poziomie 1200 metrów i niżej, podroży koszty wydobycia jednej tony rudy.

Błądek powiedział, że KGHM w przyszłym roku zamierza wyprodukować ok. 550-570 tys. ton miedzi. Ten poziom produkcji

chce utrzymać także w następnych latach.

msj/ pwd/ hes/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KGHM podpisał umowę na prawo do eksploatacji nowego złoża